Ούνικς Καζάν-Ολυμπιακός 65-70

Με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μάντζαρη σε άμυνα και επίθεση, στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός νίκησε (70-65) και την Ούνιξ Καζάν, για το τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης». Εκτός ο Γιώργος Πρίντεζης.

ÔÏÕÑÍÏÕÁ "ÐÅÔÑÏÓ ÏÉÊÏÍÏÌÁÊÇÓ" / ÏÓÖÐ - ÏÕÍÉÎ ÊÁÆÁÍ / OLYMPIAKOS - UNICS KAZAN

Με τους Μπράιαντ Ντάνστον και Βασίλη Σπανούλη παρόντες αυτή τη φορά και τον Γιώργο Πρίντεζη εκτός για προληπτικούς λόγους (ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στη δεξιά ποδοκνημική), ο Ολυμπιακός επικράτησε 70-65 της Ούνιξ Καζάν του Αργύρη Πεδουλάκη στο πλαίσιο της 3ης ημέρας του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», ολοκληρώνοντας έτσι τα φετινά φιλικά του τεστ με μια ακόμα νίκη. Πλέον, η προσοχή των «ερυθρολεύκων» στρέφεται απόλυτα στο ματς της ερχόμενης Πέμπτης (9/10) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο μισού του αρχικού δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός προτίμησε να παίξει κοντα στη ρακέτα, με τους Ντάνστον και Χάντερ να παίρνουν επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 10-7 με καλάθι του Χάντερ, αλλά οι Ρώσοι παρέμεναν κοντά στο σκορ, κυρίως με τις προσπάθειες και τις βολές του Λάνγκφορντ.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, μένοντας χωρίς σκορ στο πρώτο δίλεπτο. Με καλάθι του Λοτζέσκι και βολές του Σλούκα, ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο +6 (21-16), στα μέσα της περιόδου, αλλά ο Λάνγκφορντ με τρίποντο και ο ο Ζήσης με δίποντο ισοφάρισαν άμεσα. Ο Σπανούλης με τρίποντο και ο Χάντερ με επιτυχημένες προσπάθειες έκαναν το σκορ 35-28, για να μειώσει σε 35-29 ο Λάνγκφορντ με μία βολή και να κλείσει έτσι το πρώτο μέρος του ματς.

Η Ούνιξ μείωσε στο πόντο με το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου (39-38), με τα καλάθια του Καϊμακόγλου και του Ουάιτ, αλλά ο Θρύλος με τρίποντο του Αγραβάνη και λέι απ του Μάντζαρη έκανε το 46-39.

Η εξαιρετική άμυνα του Θρύλου, τις εμπνεύσεις του Σλούκα και τα καλάθια των Πέτγουεϊ και Ντάνστον, οι Πειριαώτες έκλεισαν την περίοδο στο +7 (52-45).

Στη τελευταία περίοδο του αγώνα, οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του Σπανούλη και οι βολές του Λοτζέσκι έφεραν για πρώτη φορά τον Θρύλο στο +10 (65-55), 5 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Από κει και μετά όμως, ο Θρύλος σίγησε στην επίθεση, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στην Ούνιξ να κάνουν σερί 10-0 και να ισοφαρίσουν με βολές του Λάνγκφορντ να σιοφαρίσει σε 65-65.

Τη λύση έδωσε ο Μάντζαρης, με 1/2 βολές και εύστοχο τρίποντο στα τελευταία δέκα δεύτερα έκαναν το σκορ 69-65 και ο Λοτζέσκι με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ της νίκης του Ολυμπιακού, στο πιο δυνατό του τεστ στο φιλικό τουρνοθά της Κρήτης.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-29, 52-45, 70-65.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (2τριπ, 10ριμπ, 1κοψ), Χάντερ 8 (7ριμπ, 1κοψ), Ντάνστον 10 (4ριμπ, 2κλεψ), Σπανούλης 13 (3τριπ, 9ασ,1κλεψ), Μάντζαρης 6 (1τριπ, 1ασ,1κλεψ), Καββαδάς, Σλούκας 3 (5ασ), Κατσίβελης 5 (1τριπ, 2ριμπ), Λαφαγιέτ (3ασ), Λοτζέσκι 12 (1τριπ, 6ριμπ, 2κλεψ), Αγραβάνης 3 (1τριπ, 3ριμπ, 2κοψ).

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Γουάιτ 12 (1), Λάνγκφορντ 14 (1), Ζήσης 7 (1), Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 8 (1), Μπίκοφ, Λικχοντέι, Σανικίτζε 5 (1), Φίσερ 8, Κουμπάνοφ 2, Τζέρελς 9 (2).