Κάιπερς: Δύο γκολ και μία ασίστ έχοντας μόνο 207 λεπτά φέτος στον Ολυμπιακό!

Ο 23χρονος Βέλγος αποδεικνύεται παίκτης οικονομίας και παρότι έχει μόλις 6 συμμετοχές με 207 λεπτά στον Ολυμπιακό έχει βρει δίχτυα 2 φορές και έχει δώσει 1 ασίστ.

Ο Ούγκο Κάιπερς στο Ολυμπιακός – Παναιτωλικός έκανε το δίχως άλλο την πιο μεστή και γεμάτη εμφάνισή του με τα χρώματα των ερυθρόλευκων. Έχοντας σκοράρει στο ματς με τη Λαμία στο πρωτάθλημα εκτός έδρας (εκεί όπου έχει 1 γκολ σε 4 ματς και 96 λεπτά) ο Βέλγος επιθετικός, τον οποίο είχε διεκδικήσει η ΑΕΚ αλλά εν τέλει κατέληξε στο Λιμάνι, σκόραρε και στο Κύπελλο.

Και όχι μόνο σκόραρε αλλά έβγαλε και ασίστ στο τέρμα του Ανδρούτσου για το τελικό 3-0. Εάν βάλει κανείς κάτω τους αριθμούς του Κάιπερς, που δείχνει με κάθε τρόπο το πόσο θέλει να πετύχει στον Ολυμπιακό, έχει ιδιαίτερα καλά νούμερα για τους χρόνους του.

Σε μόνο 207 λεπτά σε πρωτάθλημα και Κύπελλο έχει 2 γκολ (και τα 2 με κεφαλιές) και 1 ασίστ ενώ στη Super League Interwetten έχει 1 γκολ σε 1 τελική. Το δε κορμί του και η σωματοδομή του με ύψος 1.85 μέτρα του επιτρέπει να παίρνει καλές θέσεις για κεφαλιές και όχι μόνο.

Απέναντι στον Παναιτωλικό ο Κάιπερς έδειξε τρομερά βελτιωμένος συγκριτικά με το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα κόντρα στον Παναιτωλικό ως βασικός. Τότε που στο 4-4-2 του Μαρτίνς έδειχνε ιδιαίτερα… τρακαρισμένος και φοβισμένος. Ένας Κάιπερς κοντρολαρισμένος, με ντρίμπλα, δύναμη, πίεση αλλά και πίστη για τον εαυτό του. Για να συμβούν όλα αυτά έπρεπε να δουλέψει αλλά και να στηριχθεί από τον Πέδρο Μαρτίνς, που όπως και για τον Ανδρούτσο, αποφάσισε να μην τον αφήσει να φύγει δανεικός. Ναι ο Κάιπερς δεν μπορεί να είναι μία βασική επιλογή του κόουτς όμως για εφεδρική λύση είναι μία χαρά περίπτωση με προοπτικές εξέλιξης, βελτίωσης αλλά και διεκδίκησης της καθιέρωσής του στον Ολυμπιακό.

Ο Κάιπερς φέτος σε 96 λεπτά στη Super League Interwetten με τον Ολυμπιακό έχει:
5 πάσες
1 τελική
1 γκολ
2 φάουλ υπέρ
2 κλεψίματα

Αποκτήθηκε το καλοκαίρι του 2019 αλλά έπρεπε να κάνει το… αγροτικό του στην Αζαξιό

Είναι γνωστή η ιστορία του Κάιπερς και η επιλογή του / επιμονή του να κλείσει στον Ολυμπιακό παρότι η διοίκηση του Εργοτέλη είχε καλυφθεί από την κρούση της ΑΕΚ και ήθελε να πάει εκεί ο παίκτης. Ο Κάιπερς αποκτήθηκε το καλοκαίρι του 2019 από τους Πειραιώτες αλλά τη χρονιά 2019-2020 την πέρασε στην Αζαξιό ως δανεικός με 23 ματς και 5 γκολ και 6 ασίστ για να γυρίσει μετά στο Λιμάνι και να προσπαθήσει να βρει τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του. Κάτι που κατάφερε φέτος.