Γάζωσε ο θρύλος απόψε!!!!

10247267_634386510014765_7732306291582560627_n

Πήρε φωτιά απόψε το Καραισκάκη με την επική νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μεγάλη νύχτα για τους φιλάθλους του Ολυμπιακού καθώς η ομάδα μας επικράτησε στον εντός έδρας αγώνα με την Ατλέτικο με σκορ 3-2. Απίστευτη μαχητικότητα από τους ερυθρόλευκους η οποία τους βγήκε σε καλό αφού μπήκαν με το δεξί στην  ευρωπαική διοργάνωση .

Τι να πρωτοπούμε για το παιχνίδι;! Η γιορτή ξεκίνησε στο 13′ λεπτό οπού ύστερα από χτύπημα κόρνερ ο Μαζουακού ευστόχησε σε σουτ στα αντίπαλα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας. Κι εκεί που όλοι περίμεναν ότι η Ατλέτικο θα πιέσει και θα ισοφαρίσει ήρθε δεύτερο δώρο από τον Αφελάι στο 31′ με γκολ ανεβάζοντας την διαφορά στα 2 τέρματα. Η Ατλέτικο δεν το έβαλε κάτω και μετά από πίεση και αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού , στο 38′ με τον Μάντζουκιτς με ένα χαλαρό σουτ  να διαμορφώνει το σκορ σε 2-1. Το ημίχρονο βρήκε τον θρύλο να προηγείται δίνοντας ελπίδες στην ομάδα για νίκη . Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ατλέτικο πίεσε αρκετά την άμυνα μας αλλά αυτή έμεινε βράχος διατηρώντας το προβάδισμα. Το σημείο που έφερε την τελική νίκη ήταν το γκολ που κάρφωσε στα αντίπαλα δίχτυα ο “πιστολέρο” , Κώστας Μήτρογλου , στο 73′ . Αυτό ήταν και το τελειωτικό χτύπημα για τους Ισπανούς οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν την διαφορά σε 3-2 με γκολ του Γκρίτζμαν στο 86′.

Δυναμικότατο ξεκίνημα για την ομάδα μας με μία απίστευτη νίκη επί της Ατλέτικο Μαδρίτης. Φαίνεται πως απόψε όλα τα σχέδια του Μίτσελ, που κατέστρωνε τόσο καιρό με πάθος και μεράκι, του βγήκαν και με το παραπάνω! Ο Κώστας Μήτρογλου για ακόμη μία φορά έβγαλε ασπροπρόσωπη την ομάδα και επιβεβαίωσε στον προπονητή του την αξία του και το ταλέντο στο να βάζει γκολ με την φανέλα των ερυθρόλευκων. Φυσικά το καλό  ξεκίνημα το έκαναν ο Μαζουακού και ο Αφελάι και ο Μητρογκόλ το ολοκλήρωσε όπως μόνο αυτός ξέρει! Όλα πήγαν ρολόι παρόλο που  η ομάδα μας φέτος είχε πολλές αλλαγές στο ρόστερ της με την άφιξη πολλών καινούριων παικτών οι  οποίοι  δεν είχαν “δέσει” ακόμα .  Ακόμα και η συμμετοχή του Μιλιβόγεβιτς ,που ήταν αμφίβολη μέχρι τελευταίας στιγμής , βοήθησε την ομάδα στην άμυνα και στο κέντρο. Ευχάριστη έκπληξη ήταν η συμμετοχή του αρχηγού μας , Γιάννη Μανιάτη, ο οποίος παρόλο τον τραυματισμό του κατάφερε να ριχτεί στην μάχη.

Από την άλλη η Ατλέτικο έδειξε μία νωθρότητα η οποία και φάνηκε από την αδυναμία της να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια της. Καμία σχέση με την Ατλέτικο που είδαμε στην πρόσφατη επικράτηση της επί της Ρεάλ Μαδρίτης. Φαίνετα πως η απουσία του Σιμεόνε από τον πάγκο κατά την διάρκεια του παιχνιδιού να επηρέασε την όλη όψη της ομάδας. Κρίμα Ντιέγκο που ήσουν μόνος και απαρηγόρητος στις κερκίδες!

Όλοι οι παίκτες ανεξαιρέτως αξίζουν συγχαρητήρια αλλά και η προπονητάρα μας , Μίτσελ!! Εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα μας, συγχαρητήρια και πάλι για την εκπληκτική  γιορτινή βραδιά και μακάρι να μας χαρίζει πάντα τέτοιες μεγάλες στιγμές με τις επιτυχίες της! Πάμε και για άλλες επιτυχίες γαυράκια μου!