Βόλει Γυναικών:Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1

Με 3-1 σετ επικράτησε ο Ολυμπιακός του Παναθηναϊκού στο “Μελίνα Μερκούρη”, στον αγώνα πρωταθλήματος που ολοκληρώθηκε πριν από μερικά λεπτά!1690708_579662695451057_695710716_n

To πρώτο σετ ήταν… θρίλερ και κρίθηκε τελικά στους 27 πόντους, με το Θρύλο να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Νικολάκη, νόμισαν ότι μάλλον θα είναι… εύκολα τα πράγματα και έχασαν το 2ο σετ με 15-25, επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει σε 1-1.
 Επειδή όμως η πελατειακή σχέση δεν ήταν δυνατό να… χαλάσει, ο Ολυμπιακό σοβαρεύτηκε και πήρε το 30 σετ με 25-17 και το 40 με 25-22      για να φτάσει σε άνετη τελικά επικράτηση, απέναντι στην ομάδα του Παναθηναϊκού, που όσο και αν ήθελε δεν… μπορούσε και αυτό ήταν εμφανές.

Το ματς:

Στα του αγώνα το παιχνίδι ξεκίνησε έτσι όπως το περιμέναμε. Ο Παναθηναϊκός με εξαιρετική τακτική και πολύ δουλειά στο μπλοκ άμυνα κάλυψε πολλές από τις αδυναμίες του ενώ ο Ολυμπιακός έπαιρνε κρίσιμους πόντους από την εμπειρία των παικτριών του.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν συνέχεια πόντο μέχρι και του σετ τα μισά. Εκεί ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών πόντων (14-11), αλλά ο Παναθηναϊκός κάλυψε αμέσως τη διαφορά. Οι πράσινες με όπλο το σερβίς από την Γκούζου κατάφερε να προηγηθεί εκείνος με τρεις (19-22).

Η Κοσμά πήγε στο σερβίς και δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή παίρνοντας δύο άσους και έτσι ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 23-22. Στη συνέχεια μίλησε η εμπειρία των Κις και Τένεβα οι οποίες πήραν κρίσιμους πόντους και έτσι οι ερυθρόλευκες έκαναν το 1-0 (27-25).

Στο δεύτερο σετ είχαμε παράσταση για έναν ρόλο. Ο Παναθηναϊκός από την αρχή του σετ έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο. Οι πράσινες προηγήθηκαν με 7-10, αλλά οι γηπεδούχες αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσα. Οι παίκτριες του Ρούση συνέχισαν να πιέζουν στο σερβίς και να χαλούν την υποδοχή του Ολυμπιακού.

Αυτό πολύ γρήγορα έφερε αποτελέσματα. Η Βασιλαντωνάκη έκανε εξαιρετική δουλειά η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς παρά τις αλλαγές του Νικολάκη και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 (25-15).

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του τρίτου σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και τα εκμεταλλεύτηκε. Μέχρι τα μισά του σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να πατά γκάζι στη συνέχεια.

Με όπλο τα σερβίς από τις Τένεβα και Κις οι παίκτριες του νικολάκη δημιούργησαν πρόβλημα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού τα οποία και εκμεταλλεύτηκαν. Η διαφορά των δύο ομάδων πήρε διαστάσεις ανάλογες με εκείνες του δεύτερου σετ και έτσι έγινε το 2-1 για τον Ολυμπιακό (25-17).

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να κυνηγά και να πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση. Τελικά όμως και πάλι οι έμπειρες αθλήτριες του Νικολάκη μίλησαν στα κρίσιμα και οι ερυθρόλευκες πήραν το σετ με 25-22και μαζί την νίκη.

Τα σετ: 27-25, 15-25, 25-17, 25-22

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 7 (1 άσος, 4/9 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 16 (4 άσοι, 11/23 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Κις 21 (3 άσοι, 18/57 επ.), Μονζόνι 15 (2 άσοι, 12/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1 άσος, 2/2 επ.), Τένεβα 9 (8/24 επ., 38% υπ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 68% υπ.), Κωνσταντίνου 1 (1/5 επ.), Λαμπρούση, Τέζα

Παναθηναϊκός (Γιώργος Ρούσης): Γκούζου 8 (2 άσοι, 5/8 επ., 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (2 άσοι, 13/39 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 13 (2 άσοι, 10/33 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Μιλοβάνοβιτς 2 (1 άσος, 1/2 επ.), Τσίμα 9 (8/26 επ., 54% υπ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου (λ, 46% υπ.), Νούσια, Τσατσούρι