ΤΣΣΚΑ-Βάζελος 74-44

Ο Βάζελος… έμεινε στην Αθήνα, δεν ταξίδεψε ποτέ στην Μόσχα και αποκλείστηκε από το Final Four του Μιλάνου με ήττα… ντροπή για την ιστορία του μόνο 30 πόντοι διαφορά 74-44.

10259820_10154018306915456_3871824827621747152_n

Ο Βάζελος ξεκίνησε τον αγώνα άστοχος από μακριά (1/6 τρίποντα) και μετά την είσοδο του Μίλος Τεόντοσιτς και με ταυτόχρονη παρουσία στο παρκέ για την ΤΣΣΚΑ των Βλάντιμιρ Μίτσοβ, Βιτάλι Φριντζόν, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο κινητικοί και απέκτησαν ισορροπία στην επίθεση με αποτέλεσμα να μετατρέψουν το 11-9 του 7’ σε 18-10 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με επιμέρους σκορ 7-1.

Με τρίποντο του Τεόντοσιτς στο τρανζίσιον η ρωσική ομάδα ξέφυγε με 21-10 στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου. Με την είσοδο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη οι «λαγοί» βρήκαν σκορ κοντά στο καλάθι και με 8-0 σερί με 6 πόντους του διεθνούς σέντερ ο Βάζελος πλησίασε στους τρεις (21-18) στο 13’. Ο «εξασφύριχτος λαγός», όμως, μετά το τρίποντο του Μάικ Μπράμος (26-21) στο 16’ και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν πέτυχε πόντο λόγω της δυσκολίας να σκοράρει μέσα από την ρακέτα απέναντι στην πανύψηλη και τεράστια στο μέγεθος ΤΣΣΚΑ.

Με τρίποντο του Βίκτορ Χριάπα και τέσσερις πόντους του Σάσα Καούν, που τελείωσε το πρώτο μέρος με 12 πόντους, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +14 (35-21) και τον Βάζελο να έχει αδικήσει με την επίθεση του (6/23 δίποντα και 2/7 τρίποντα) την καλή άμυνα που έπαιξε στο μεγαλύτερο διάστημα του εικοσάλεπτου.

Με διείσδυση του Μπράμος και κάρφωμα του Λάσμε οι «λαγοί» μείωσαν σε 37-27 στο 22’, αλλά η συνέχεια της τρίτης περιόδου ήταν καταστροφική για τον Βάζελο, που δεν μπορούσε να σκοράρει από την ρακέτα, έκανε πολλά λάθη (9 μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου) και αμυντικά «πληγώθηκε» από τον Μίτσοβ στην περιφέρεια και από τον Κάουν κοντά στο καλάθι. Το κακό βέβαια για τον «εξασφύριχτο» άρχισε από την επίθεση… Χωρίς σκορ δεν υπήρχε και κουράγιο για άμυνα.

Με σερί 11-0 με δύο τρίποντα του Μίτσοβ η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 48-27 στο 26’. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +21 (54-33) την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του Μιλάνου να έχει ουσιαστικά χαθεί…

Ο Βάζελος στην τελευταία περίοδο δεν είχε το κουράγιο και τις λύσεις να παλέψει και με την παρουσία ντροπή έχασε τελικά με τριάντα πόντους στο κεφάλι, πήραν και για το σπίτι που λέμε.

C622410AD8F39A9FC0D349ED53000D91