Σταυρούπολη – Ολυμπιακός 0-3 σετ

Με αλλαγές στη σύνθεσή του, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε μόλις 58 λεπτά για να επικρατήσει του ΕΟΣ στο ΔΑΚ Πολίχνης με 3-0 σετ.thumbnail

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικά στην Πολίχνη, στο ματς με τη Σταυρούπολη. Με σοβαρότητα, χωρίς να υποτιμήσουν τον αντίπαλο, τον διέλυσαν με 3-0 σετ.Και ο Γιάννης Νικολάκης είχε τη μεγάλη ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και παράλληλα να ξεκουράσει ορισμένες παίκτριές του.Κράτησε στον πάγκο την Κις (μπήκε για δύο φάσεις), ενώ ξεκούρασε -μετά το πρώτο σετ- και την Χριστοδούλου. Η διαφορά των δύο ομάδων σε όλο το σετ ήταν το εξαιρετικό σερβίς των «ερυθρόλευκων» και η κακή υποδοχή της Σταυρούπολης. Ο Ολυμπιακός είχε 12 άσους, έναντι κανενός των γηπεδούχων.

Με αυτό το αποτέλεσμα, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστής, κατάφεραν να διατηρήσουν τη θέση τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, δείχνοντας παράλληλα ότι είναι έτοιμος και για το Κύπελλο Ελλάδας.

Διότι το διήμερο 29-30 Μαρτίου θα διεκδικήσουν στην Πύλο το 4 συνεχόμενο Κύπελλο και είναι το απόλυτο φαβορί, αρχικά στον ημιτελικό κόντρα στον Πόα και εν συνεχεία στον τελικό, όποιος κι αν είναι ο αντίπαλος.

Τα σετ: 14-25, 16-25, 14-25.

Σταυρούπολη: Δημητριάδου 1 (1/1 επ.), Σαβάογλου, Γεροβασιλείου 6 (6/13 επ., 41% υπ.) Μπούκα 5 (5/15 επ., 43% υπ.), Ελευθεριάδου 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ), Σταφυλίδου 6 (6/12 επ.) Ιωαννίδου (λ, 43% υπ. – 29% άριστες), Ζηνονίδου, Μαλιγκάνη 4 (4/7 επ., 50% υπ.), Παππά 1 (1/2 επ.)

Ολυμπιακός: Κωνσταντίνου 17 (2 άσοι, 15/23 επ.), Κοσμά 10 (1 άσος, 9/20 επ., 69% υπ.), Λαμπρούση 10 (3 άσοι, 5/9 επ., 2 μπλοκ), Μονζόνι 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2 άσοι, 1/1 επ.), Τένεβα 11 (3 άσοι, 8/14 επ., 71% υπ.), Κονόμη (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Γιώτα 7 (1 άσος, 5/5 επ., 1 μπλοκ), Κις, Τέζα 1 (1 μπλοκ).