Πρόκριση!Και τώρα ο ΠΑΟΚ…

Να τον δυσκολέψει γινόταν, το έχει ξανακάνει άλλωστε, να τον αποκλείσει όμως… όχι! Δεν έφτασε στη νίκη, έφτασε όμως στην πρόκριση ο Θρύλος στο Περιστέρι με το 1-1 κόντρα στον Ατρόμητο.1

Το 0-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» λειτούργησε τελικά υπέρ της ομάδας του Μίτσελ, που βρήκε το εκτός έδρας γκολ που έψαχνε έστω και αν είδε τους Περιστεριώτες να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τον έμπειρο αμυντικό στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42’).Οι ερυθρόλευκοι… μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο στην επανάληψη, πίεσαν και έκλεισαν στα καρέ τους τους γηπεδούχους, το λάθος έγινε από τον Μπάλλα και ο Ντομίνκγεζ έκανε το 1-1, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για τον Ολυμπιακό.
Στα αγωνιστικά…
Με διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο, παρά τις λεπτές ισορροπίες λόγω του 0-0 του πρώτου αγώνα, ξεκίνησαν στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός είχε πάρει από νωρίς μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Σηφάκη κυρίως με ενέργειες των Ολαϊτάν και Τσόρι. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι έδειξαν να είναι πιο προσεκτικοί στα μετόπισθεν, ωστόσο, αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα όταν την επίθεση των ερυθρόλευκων ενίσχυαν από τα άκρα οι Σαλνίνο και Μπονγκ.
Ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε να αυξάνει την πίεσή του μπροστά από την εστία των γηπεδούχων και δημιουργούσε φάσεις με μεγαλύτερη το δοκάρι του Ολαϊτάν, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να πάρουν… «ανάσες» αμυντικά χάρη στην απελευθέρωση του Ούμπιντες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και τις κινήσεις του Ναπολεόνι χωρίς την μπάλα. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί την κατοχή της μπάλας αλλά πλέον φαινόταν να μην μπορεί να απειλήσει με την ίδια ευκολία τον Ατρόμητο. Σε ένα σημείο όπου το ημίχρονο έδειχνε ότι θα βρει τις δύο ομάδες χωρίς τέρματα, ο Μέγιερι κάνοντας λανθασμένη έξοδο μετά από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες είδε τον Ταυλαρίδη να… στέλνει την μπάλα στην εστία του και τον Ατρόμητο στα αποδυτήρια με σκορ 1-0.

Το δεύτερο 45λεπτο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου. Ο Έλληνας τεχνικός στην προσπάθεια του να απωθήσει τον Ολυμπιακό από τα καρέ του Σηφάκη είδε τον Τάσο Καραμάνο να τραυματίζεται και να ζητάει αλλαγή (51’) γεγονός που κράτησε «εγκλωβισμένη» την ομάδα του στο μισό γήπεδο. Η πίεση των ερυθρόλευκων απέδωσε καρπούς, αφού το λάθος στην άμυνα του Ατρόμητου έγινε και ο Τσόρι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έπειτα από χέρι του Μπάλλα ισοφάρισε στο 56ο λεπτό. Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν ήρθε ούτε μετά το γκολ του Ολυμπιακού, παρόλο που το 1-1 ισοδυναμούσε με αποκλεισμό. Οι παίκτες του Ατρόμητου είδαν τον Ούμπιντες να «χάνεται» ανάμεσα σε Μανιάτη και Εντιγνκά ενώ ο Δημούτσος δεν μπορούσε να βοηθήσει δημιουργικά, γεγονός που «μπλόκαρε» επιθετικά την ομάδα του Περιστερίου.Μπρίτο στο ματς άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα στη μεσαία γραμμή. Όσο πάντως οι ευκαιρίες δεν έρχονταν για τους παίκτες του Ατρόμητου, οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να απειλούν με αντεπιθέσεις και δεν επέτρεπαν στην ομάδα του Παράσχου να βγει μαζικά στην επίθεση. Στο φινάλε του ματς οι παίκτες του Παράσχου πίεσαν όσο μπορούσαν όμως ο Μέγιερι «ρέφαρε» με εξαιρετική επέμβαση στο 83’ μετά από κεφαλιά του Μπρίτο, το λάθος του στο πρώτο γκολ και κράτησε το 1-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Μάνταλου.

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Σηφάκης, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Νάστος (76’ Μπρίτο), Γιαννούλης, Δημούτσος (86’ Γεωργίου), Πίτου Γκαρσία, Φάμπιο, Καραμάνος (51’ Μπάλλας), Ούμπιδες, Ναπολεόνι
Στον πάγκο: Μπάρκας, Κιβρακίδης, Φωτάκης, Αρκούδας
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Μανωλάς, Μαρκάνο, Σαλίνο, Μπονγκ, Κάμπελ (74’ Σάμαρης), Ντινγκά, Μανιάτης, Πέρες (90+3′ Πέρες), Ντομίνγκες (84’ Σαβιόλα),Ολαϊτάν