Ζενίτ – Αστάνα 85-52: Αγριεμένη πριν τον Ολυμπιακό

Ο επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού επέστρεψε στην δράση επικρατώντας άνετα της Αστάνα με 85-52.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επέστρεψε μετά από 23 μέρες στην δράση και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο αφού νίκησε την Αστάνα με 85-52.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πλέον στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με τον Ολυμπιακό που ακολουθεί για την Euroleague (05/11).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αγριεμένοι στο παρκέ και γρήγορα βρέθηκαν μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων. Στην δεύτερη περίοδο αντιμετώπισαν δυσκολίες στην επιθετική τους λειτουργία, αλλά η άμυνα που έπαιξαν τους διατήρησε σε απόσταση ασφαλείας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αστάνα έμεινε χωρίς πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο κι έτσι η Ζενίτ άνοιξε κι άλλο την διαφορά (61-35, 33′) φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κέβιν Πάνγκος (14π., 9ασ.) και Πούσκοφ (13π., 5ρ.).

Εκτός δωδεκάδας αν και υγιείς έμειναν οι Μπίλι Μπαρόν και Αρτούρας Γκουντάιτις.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 38-27, 61-33, 85-52