ΤΟΥΣ ΠΑΤΑΕΙ!!!!! Ολυμπιακός-Μονακό LIVE (33-26, 20′)

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτρεξε ένα 7-0 σερί, ισοφαρίζοντας 15-15. Ο Βεζένκοβ με 2/2 βολές και ένα καλάθι μέχρι μέσα και ο Σλούκας με τρίποντο ανάγκασαν τον Ομπράντοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ, 7:52” για το ημίχρονο. Το σερί του Ολυμπιακού πήγε και στο 9-0 από αμυνάρα, κλέψιμο και καλάθι του Ουόκαπ για το 17-15.

Ο Μότουμ ευστόχησε για 3 από τα 8 μέτρα για το 17-18, αλλά ο Σλούκας, μετά από νέα αμυνάρα και κλέψιμο του Ουόκαπ, έφτασε μέχρι μέσα για το 19-18. Ο Ντιαλό έκανε το 19-20 και ακολούθησε ξέσπασμα από τον Ολυμπιακό.

Ο ΜακΚίσικ σκόραρε 7 διαδοχικούς πόντους, με δύο τρίποντα και ενδιάμεσα μία βολή για το 26-22. Και εκεί ανέβασε δράση και ο αρχηγός. Ο Πρίντεζης πρώτα έβαλε ένα υπέροχο καλάθι με τον αγαπημένο του τρόπο και μετά με τρίποντο έκανε το σκορ 31-22, για το +9 και το μεγαλύτερο προβάδισμα.

Μεγαλύτερο προβάδισμα γράψαμε; Βάλτε άλλους δύο πόντους, με το κάρφωμα του Ζαν Σαρλ από την ασίστ του ΜακΚίσικ για το +11 (33-22)! Ο Μπέικον μείωσε από κοντά σε 33-24 και ο Μοτεγιούνας σε 33-26, σκορ πρώτου ημιχρόνου.