Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 2-0 : Γκέλα πριν τον Ολυμπιακό!!!

Η Τότεναμ με τη γνωστή τακτική Μουρίνιο, «καθάρισε» τη Μάντσεστερ Σίτι με 2-0 λίγες μέρες πριν το ματς στο Καραϊσκάκη και «πάτησε» κορυφή στην Premier League.

Η Τότεναμ συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού που κάνει στην Premier League, καθώς νίκησε και τη Μάντσεστερ Σίτι με 2-0 εντός έδρας «πατώντας» γερά στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ζοσέ Μουρίνιο «έδεσε» κόμπο τον Πεπ Γκουαρντιόλα και τους πολίτες, με αποτέλεσμα να τους υποχρεώσει σε ακόμη μια ήττα φέτος και όλα αυτά λίγα 24ωρα πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη για την 4η αγωνιστική του Champions League

Τα σπιρούνια ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Σον να βρίσκει δίχτυα, νικώντας σε τετ α τετ τον Έντερσον. Στη συνέχεια του ματς και εφόσον η Τότεναμ ήταν μπροστά ακολούθησε την γνωστή τακτική του Μουρίνιο, αυτή της αναμονής και της υπομονής, με συμπαγή και πολυπρόσωπη άμυνα, με τη Σίτι να μην καταφέρνει να τη νικήσει.

Η Σίτι άρχισε να μεταφέρει όλη την πίεση προς τα καρέ του Γιορίς, κατάφερε να βρει δίχτυα με σουτ του Λαπόρτ, αλλά έπειτα από VAR ο Ντιν έδωσε χέρι του Γκαμπριέλ Ζέσους στην αρχή της φάσης. Οι πολίτες συνέχιζαν να πιέζουν ασφυκτικά την άμυνα των Λονδρέζων και στο δεύτερο μέρος, όμως ο Γιορίς, η τύχη, αλλά και η πολυπρόσωπη άμυνα τα κατάφερναν για την Τότεναμ.

Ο Μουρίνιο στο δεύτερο ημίχρονο προχώρησε σε μία κλασική αλλαγή, βγάζοντας εκτός τον Εντομπελέ στο 64’ και βάζοντας τον Λο Σέλσο. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, κι αφού μπήκε ο Αργεντινός στον αγωνιστικό χώρο βγήκε απέναντι στον Έντερσον μετά από μια καταπληκτική μπαλιά του Κέιν και πλάσαρε εύστοχα, διαμορφώνοντας το 2-0. Η Σίτι πίεσε και στη συνέχεια του ματς αλλα δεν κατάφερε να σκοράρει, με το 2-0 να μένει λίγες μέρες πριν το Καραϊσκάκη.

Η Τότεναμ πέτυχε… special νίκη 2-0 επί της Μάντσεστερ, επέστρεψε στην κορυφή και άφησε τους πολίτες με το χειρότερο ξεκίνημα στην εποχή του Γκουαρντιόλα (12 βαθμοί). Και όλα αυτά τέσσερις μέρες πριν το σημαντικό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.