Θρυλικά Κορίτσια !!!Ολυμπιακός – Μιντσάνκα Μινσκ 3-2

Οι Ερυθρόλευκες αποδείχθηκαν ψυχραιμότερες στο κρίσιμο τάι μπρέικ, επικράτησαν με 3-2 σετ της Μιντσάνκα Μινσκ και έκαναν το πρώτο βήμα για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Οι Ερυθρόλευκες αποδείχθηκαν ψυχραιμότερες στο κρίσιμο τάι μπρέικ και πήραν μια πολύ σπουδαία νίκη, που τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού, που θα πραγματοποιηθεί την επόμενη εβδομάδα (14/10) στη Λευκορωσία. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Ολυμπιακός στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ζοκ (Σερβία) – Μπρσκο (Βοσνία) για μια θέση στους ομίλους του CEV Champions League.

Η ομάδα του Ζιλ Φερερ Κουτίνιο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-3, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε μπροστά με 17-13. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 20-20, αλλά οι Ερυθρόλευκες έτρεξαν ένα σερί 5-1 και με 25-21 έκαναν το 1-0 στα σετ. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-2 και 14-10, αλλά η Μιντσάνκα Μινσκ στο δεύτερο κομμάτι του σετ ανέβασε την απόδοσή της και ισοφάρισε σε 15-15. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ, με τις Ερυθρόλευκες να χάνουν σετ πόιντ (24-23). Οι παίκτριες του Κουτίνιο σπατάλησαν την ευκαιρία που είχαν και οι Λευκορωσίδες με 27-25 ισοφάρισαν σε 1-1 το παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και βρέθηκαν μπροστά με 8-4, αλλά οι Ερυθρόλευκες αντέδρασαν και από το -4 πήγαν στο +1 (10-9). Στη συνέχεια προηγήθηκαν με 16-13, αλλά οι Λευκορωσίδες επέστρεψαν δυναμικά και διεκδίκησαν το σετ (23-22). Ο Ολυμπιακός ωστόσο βρήκε τον τρόπο και με 25-23 έκανε το 2-1 στα σετ. Το τέταρτο ήταν ένας μονόλογος της Μιντσάνκα, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 12-7 και λίγο αργότερα να φτάνουν εύκολα στο 25-20.

Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 7-7. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και με όπλο του το μπλοκ έφτασε στο +2 (10-8). Οι Ερυθρόλευκες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, με την ομάδα του Κουτίνιο να φτάνει στο 15-13 και να παίρνει μια σπουδαία νίκη, στη μάχη που δίνει για την είσοδό της στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13