Σίτι – Ολυμπιακός: Ο Χολέμπας την έχει αντιμετωπίσει, ο Βινάγκρε την έχει νικήσει!

Οι δύο ακραίοι μπακ του Ολυμπιακού, Χοσέ Χολέμπας και Ρούμπεν Βινάγκρε, έχουν θητεία στην Premier League με Γουότφορντ και Γουλβς αντίστοιχα και έχουν βρεθεί αντιμέτωποι με την ομάδα της Μάντσεστερ Σίτι.

Δείτε την εκπομπή μας :

Ο Χοσέ Χολέμπας έχει φορέσει τη φανέλα της Γουότφορντ, έχει θητεία στην Premier και έχει αντιμετωπίσει τη Σίτι 10 φορές με 2 διαφορετικές ομάδες (Ρόμα και Γουότφορντ). Έχει 1 ισοπαλία και 9 ήττες απέναντί της. Η μόνη ισοπαλία ήταν το 1-1 με τη Σίτι ως παίκτης της Ρόμα τότε για τη φάση των ομίλων του Champions League τη σεζόν 2014-2015.

Ο Ελληνογερμανός ακραίος μπακ έχει στο σύνολο 727 λεπτά με αντίπαλο τη Μάντσεστερ Σίτι σε 3 διαφορετικές διοργανώσεις. Στο Champions League, στην Premier αλλά και στο Κύπελλο Αγγλίας. Με εξαίρεση ένα ματς που έπαιξε στόπερ στα άλλα ήταν αριστερός μπακ.

Ο Ρούμπεν Βινάγκρε από την άλλη έχει παίξει σε 5 ματς με τη Σίτι. Την έχει κερδίσει 2 φορές και έχει 1 ισοπαλία και 2 ήττες. Ως παίκτης της Γουλβς ήταν βασικός στο 0-2 στην Premier το 2019-2020 και αγωνίστηκε 17 λεπτά στο 3-2 επί της Σίτι την ίδια σεζόν. Σε δύο νικηφόρα ματς στο πρωτάθλημα με τους Λύκους δηλαδή.

Ο Πορτογάλος διεθνής αριστερός μπακ έχει 298 λεπτά απέναντι στη Σίτι. Πρόκειται για αναμετρήσεις σε δύο διοργανώσεις. Μία η Premier και μία το League Cup. Εκτός από έναν αγώνα που έπαιξε αριστερός χαφ στα άλλα ματς ήταν αριστερός μπακ. Με τη Σίτι ο Βινάγκρε είχε κάνει και μία… άρρωστη ντρίμπλα, δείγμα της ποιότητάς του. Ανάμεσα στις δύο ομάδες πάντως, Σίτι και Ολυμπιακό, υπάρχουν και κοινά σημεία επαφής όπως παίκτες που έχουν θητεύσει και στις δύο ομάδες (Γιάγια Τουρέ και Ομάρ Ελαμπντελαουί).