Πήρε το «αιώνιο» ντέρμπι της Κ17 ο Ολυμπιακός (3-1)

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-1 στο ντέρμπι «αιωνίων» της Κ17.
Μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Super League Κ17 ο Ολυμπιακός που επικράτησε 3-1 του Παναθηναϊκού.

Με αυτόν τον τρόπο και με δύο αγωνιστικές να απομένουν, η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 32 βαθμούς, μόλις δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, έχοντας εξασφαλισμένη θέση στο Final Four.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 26’ με τον Μοίρα έπειτα από ασίστ του Αρσενίδη ενώ με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος (48’), ο Παπακανέλλος διαμόρφωσε το 2-0.

Οι «πράσινοι» μείωσαν με πέναλτι του Νότα στο 75’ αλλά ο Μαυρόπουλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού, περνώντας την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.