Πέρασε με ανατροπή από τη Νάξο ο Ολυμπιακός 1-3

Πέρασε με ανατροπή από τη Νάξο ο Ολυμπιακός (1-3)

Παρότι η ομάδα του Πειραιά έχασε το πρώτο σετ από τις αντίπαλές τους, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φύγει με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς από το νησί της Νάξου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 3-6 ύστερα από μπλοκ της Χίπε, ενώ ένα «ερυθρόλευκο» σερί 4-0 ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-10 αρχικά και στο 6-12 στη συνέχεια. Οι γηπεδούχες με τη σειρά τους απάντησαν με δικό τους σερί τεσσάρων πόντων λίγο αργότερα και έφτασαν στο -2, διαμορφώνοντας το 10-12, ενώ μείωσαν την διαφορά στον πόντο με το σκορ στο 12-13 που έφερε και το πρώτο τάιμ άουτ του Ολυμπιακού.

Στη συνέχεια ο Πανναξιακός ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 17-13. Ο πρώτος χρόνος της Γιώτα και η επίθεση στη διαγώνιο από τη Σάλας έδωσαν σφυγμό στον Ολυμπιακό, μειώνοντας σε 18-16, με τον Γιώργο Δερματή του Πανναξιακού να καλεί τάιμ άουτ. Η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε αφού οι γηπεδούχες μπήκαν στο τελευταίο κομμάτι του σετ προηγούμενες 21-17 και διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 25-18 για να προηγηθούν με 1-0 στα σετ.

Ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο σετ και ξεκίνησε με ένα σερί 4-0, με τον Πανναξιακό να μην μπορεί να βρει λύση στα πολύ καλά εκτελεσμένα σερβίς της Μαριάνα Κόστα, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει από πολύ νωρίς τάιμ άουτ. Ο πρώτος χρόνος, αρχικά, και το πολύ καλό σερβίς, στη συνέχεια, από τη Γιώτα έφερε το 2-6 για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες αύξησαν το προβάδισμά τους στο +6 και στο 4-10 μετά από ωραίο πλασέ της Εμμανουηλίδου.

Ο άσσος της Εμμανουηλίδου έφερε το 14-6 για τον Ολυμπιακό στα μισά του σετ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους επόμενους πόντους που ακολούθησαν, για να διαμορφωθεί το 18-10. Η ομάδα του Ζιλ Κουτίνιο πέτυχε ακόμα τρείς πόντους χάρη σε νέα αποτελεσματικά σερβίς της Κόστα που δυσκόλεψαν αρκετά την υποδοχή των γηπεδούχων, φτάνοντας στο 21-10 και ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του δεύτερου σετ. Τρεις πετυχημένες επιθέσεις από τη Γενιτσαρίδη έφεραν το σετ μπολ στον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε τελικά το σετ με 25-17 χάρη σε επίθεση της Μαριάνα Κόστα και ισοφάρισε τα σετ σε 1-1.

Άσσος με το…καλημέρα από τη Στέλλα Χριστοδούλου και καλά μπλοκαρίσματα από τις παίκτριες του Ολυμπιακού έφεραν τις «ερυθρόλευκες» σε θέση οδηγού και στο τρίτο σετ με ένα γρήγορο 3-0. Ο Ολυμπιακός που διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα του, κατάφερε να αυξήσει την υπέρ του διαφορά με οδηγό την πολύ καλή άμυνα και έφτασε στο 4-13 μετά από πρώτο χρόνο της Γενιτσαρίδη και επίθεση της Κόστα.

Η Μαρία Γενιτσαρίδη, πρώτα με πολύ δυνατή επίθεση και στη συνέχεια με όμορφο πλασέ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 21-9, ενώ ο Θρύλος έφτασε στο σετ μπολ και στο 24-10 μετά από μπλοκ της Εμμανουηλίδου. Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε τελικά το πέμπτο σετ μπολ που της δόθηκε και πήρε το τρίτο σετ με 25-14 χάρη σε πλασέ της Μιλεντίγεβιτς, ανατρέποντας το σκορ στα σετ σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη τακτική προσήλωση και μοιράστηκαν τους πρώτους πόντους φτάνοντας στο 5-5. Ο άσσος της Γενιτσαρίδη, που ήταν η κορυφαία για τις «ερυθρόλευκες», και το μπλοκ της Εμμανουηλίδου βοήθησαν τον Ολυμπιακό να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με +3 για το 6-9, ενώ λίγο αργότερα ήταν και πάλι η άμυνα αυτή που έδωσε λύσεις για την ομάδα του Ολυμπιακού, ο οποίος διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά του, χάρη σε μπλοκ της Γιώτα που διαμόρφωσε το 8-14.

Η Κόστα συνέχισε να «ταλαιπωρεί» την αντίπαλη υποδοχή με το σερβίς της, δίνοντας την ευκαιρία στην πρώτη γραμμή του Ολυμπιακού να πετυχαίνει εύκολους πόντους, όπως η άμεση επίθεση της Γιώτα για το 9-17, ενώ η Γενιτσαρίδη με πολύ δυνατή επίθεση πήρε το μπλοκ άουτ και διαμόρφωσε το 10-21, φέρνοντας ουσιαστικά τον Θρύλο μια ανάσα από τη νίκη.

Ο άσσος της Εμμανουηλίδου έφερε το πρώτο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ, ενώ η ίδια και πάλι με άσσο διαμόρφωσε το τελικό 13-25, δίνοντας παράλληλα το τέταρτο σετ και τη νίκη στον Ολυμπιακό με 1-3 σετ.

Τα σετ: 1-3 σε 1.35. 25-18 (25’), 17-25 (25’), 14-25 (23’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 14 (11/18 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (4/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 1 (1/9 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Μαριάνα Κόστα 12 (8/25 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 43% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 13 (11/32 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 33% υπ. – 27% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς 1 (1/4 επ.), Συριστατίδη, Γενιτσαρίδη 9 (8/13 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 11% άριστες), Ξανθοπούλου, Εμμανουηλίδου 9 (4/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Γιώργος Δερμάτης): Νικολογιάννη 8 (6/25 επ., 2 μπλοκ, 18% υπ. – 8% άριστες), Πεϊσότο 8 (6/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 29% άριστες), Βλάσιτς 10 (5/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μητακίδου 3 (3 μπλοκ), Καραφουλίδου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Λιάγκη 16 (15/38 επ., 1 άσσος) / Αντωνακάκη (λ, 57% υπ. – 39% άριστες), Βαλληνδρά, Φλιάκου, Χαιρετάκη.