Πέρασε από το Περιστέρι ο Ολυμπιακός (9-5)

O Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Γ.Σ. Περιστερίου, του οποίου και επικράτησε με σκορ 9-5 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες πήραν την 8η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, έριξαν την ομάδα του Περιστερίου από την 2η θέση στην οποία βρίσκονται πλέον και έφτασαν στους 24 βαθμούς, ενώ εκκρεμεί η εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Υδραϊκό τον οποίο θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή (9/4, 13:00) στο Παπαστράτειο, ως τυπικά φιλοξενούμενοι.

Οι «ερυθρόλευκοι» που προετοιμάζονται ενόψει της συμμετοχής τους στο Γ’ Γύρο του Champions League, που θα διεξαχθεί (19-21/4), στην Όστια της Ιταλίας και θα αντιμετωπίσουν κατά σειρά τις Γιουγκ (19/4), Προ Ρέκο (20/4) και Μαρσέιγ (21/4), διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους σε έναν αγώνα που ήταν κλειστός και σχετικά ισορροπημένος.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, τον λόγο είχαν οι άμυνες, με το 1-1 να σημαδεύει τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Στο 2ο οκτάλεπτο, ανέβηκε ο ρυθμός και με το επιμέρους 2-3, ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 4-3. Η ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, επικράτησε και στο 3ο οκτάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να αυξάνουν το προβάδισμά τους στο +2, για το 7-5. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον έλεγχο και με πιο πιεστική άμυνα στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στο τελικό 9-5, φεύγοντας με τη νίκη από την έδρα του Γ.Σ. Περιστερίου.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 2-3, 0-2