ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 73-77 – Θρυλικό πάρτι στην Πυλαία

Δείτε την εκπομπή

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, με την Παυλοπούλου να παίρνει την μπαγκέτα του δημιουργού και να προηγείται με 17-13 και το 20-17 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 39-35 στο 18΄, αλλά ο Ολυμπιακός με στοχευμένες επιθέσεις ισοφάρισε σε 41-41, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε με 49-55, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και στις δυο πλευρές του παρκέ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, ισοφαρίζοντας σε 58-58. Σε εκείνο το σημείο, το παιχνίδι πήρε φωτιά, καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά, με το σκορ να είναι στο 65-65 στο 35΄

Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 8-4 (73-69) και όλα έδειχναν ότι θα σπάσει το αήττητο του Ολυμπιακού, αλλά οι Ερυθρόλευκες δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη. Η Χάμπλιν με δίποντο από μέση απόσταση έκανε το 73-71. Η Πλουφ ισοφάρισε σε 73-73.

Οι δύο ομάδες αστόχησαν σε μια επίθεση και ο Ολυμπιακός συνέχισε να στοχεύει στην Πλουφ η οποία έδωσε την ασίστ στην Βίτολα για το 73-75. Η Χόλιβεϊ αστόχησε σε δίποντο και ο ΠΑΟΚ έκανε φάουλ στην Βίτολα, η οποία πέτυχε 2/2 βολές και έδωσε προβάδισμα 73-77, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Πλέον, ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του για την εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στα Χανιά (11/12), ενώ ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται στην Δάφνη (12/12).