Όπως όλα δείχνουν θα παίξει με Απόλλων ο Ολυμπιακός! Μακάμπι Χάιφα – Απόλλων 4-0 (Vid)

Όπως όλα δείχνουν θα παίξει με Απόλλων ο Ολυμπιακός!

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπαχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Κορνού (74′ Μέναχεντ), Μοχάμεντ (74′ Αμπού Χανί), Λαβί, Σερί, Νταβίντ (65′ Ατζίλι), Αζίζα (80′ Ρουκάβιτσα), Πιερό.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (64′ Γιάνγκα), Πεϊμπέρν, Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Σπόλιαριτς (45′ Χάμπος), Κολ, Ογκεντά (Βα 45′), Πίττας, Ντιγκινί (64′ Καμπράλ).

Σκόρερ: Πεϊμπέρν (αυτ.) 38′, Μοχάμεντ 54′, 63′, Πιερό 74′ / –

Κίτρινες: – / Φιλιώτης, Χαμάς

Αποβολές: – / Β. Γιοβάνοβιτς (2η κίτρινη)

Στάδιο: «Σάμι Οφέρ», Χάιφα.

Διαιτητής: Μαουρίτζιο Μαριάνι (Ιταλία).

Α’ Βοηθός διαιτητής: Ντανιέλε Μπιντόνι (Ιταλία).

Β’ Βοηθός διαιτητής: Αλεσάντρο Λο Σισέρο (Ιταλία).

Τέταρτος: Ματέο Μαρκέτι (Ιταλία).

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

1′ Απίστευτη ατμόσφαιρα από τους οπαδούς των γηπεδούχων. Περίπου 30.000 στις εξέδρες του «Σάμι Οφέρ».

3′ Σε αντεπίθεση του Απόλλωνα, ο Ντιγκινί κερδίζει φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής.

4′ Αναξιοποιήτη η εκτέλεση του Οκεντά.

4′ Αντεπίθεση της Μακάμπι, ο Πιερό πήρε τη μακρινή μπαλιά, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Πρώτη ευκαιρία στο ματς.

5′ Φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής για τη Μακάμπι.

6′ Εκετλέστηκε, δόθηκε φάουλ για τον Απόλλωνα.

12′ Φάουλ για χέρι του Β. Γιοβάνοβιτς από δεξιά, λίγο έξω από την περιοχή. Ζητούν πέναλτι οι Ισραηλινοί, διαφωνεί διαιτητής και VAR.

13′ Απευθείας εκτέλεση του Σέρι, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

19′ Ακυρώνεται γκολ της Μακάμπι για οφσάιντ. Συμφωνεί και το VAR. Ο Πιερό έκανε την κεφαλιά, ο εκτεθειμένος Αζίζα έκανε νέα κεφαλιά και έστειλε την μπάκα στο δοκάρι και ο Νταβίντ επίσης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά η φάση ήταν σαν να μην έγινε ποτέ.

21′ Σέντρα του Χαμάς στον Πίττα, έδιωξαν σε κόρερν οι αμυντικοί της γηπεδούχου.

22′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Πίττας έκανε την κεφαλιά, δεν ανησύχησε ο Κοέν.

24′ Πρώτη κάρτα στο ματς, στον Φιλιώτη για δυνατό φάουλ.

25′ Διακοπή για cooling break.

27′ Άρχισε ξανά το παιχνίδι.

28′ Καλή αντεπίθεση του Απόλλωνα, κακό τελείωμα του Σπόλιαριτς με εκτός περιοχής σουτ.

29′ Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα, δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα οι Πιερό και Νταβίντ. Τελικά δόθηκε οφσάιντ.

30′ Κίτρινη στον Χαμάς.

32′ Αβίαστο λάθος του Χαμάς στην περιοχή, ο Αζίζα έκλεψε και σούταρε από πλάγια θέση, βρίσκοντας με σουτ το δοκάρι.

33′ Διπλή ευκαιρία για τη Μακάμπι. Ο Πιερό μπήκε στην περιοχή, σούταρε, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς και ο Σέρι με νέο σουτ έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από την εστία.

34′ Διακοπή για τραυματισμό του Σπόλιαριτς, ο οποίος βγαίνει έξω για λίγο. Άρχισε ξανά το ματς, με δέκα για λίγο ο Απόλλων.

38′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Αζίζα σέντραρε εντός περιοχής από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στον Πεϊμπέρν, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς. Αυτογκόλ.

43′ Ο Πιερό έκανε την κεφαλιά, αλλά δεν ήταν καλή και χάθηκε καλή ευκαιρία.

45′ Αναγκαστική αλλαγή. Βγαίνει ο Σπόλιαριτς και μπαίνει ο Χάμπος. Βγαίνει και ο Ογκεντά, στη θέση του ο Βα.

45′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρησης.

45’+4 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

49′ Ο Βα κερδίζει κόρνερ.

59′ Ο Β. Γιοβάνοβιτς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πολύ πάνω από την εστία.

51′ Παράλληλη σέντρα του Τσέρι, πρόλαβαν η αμυντικοί και έδιωξαν σε κόρνερ, ενώ ο Πιερό ήταν έτοιμος για γκολ.

52′ Με αντεπίθεση ο Βα μπήκε στην περιοχή, σε διεκδίκηση όμως έπεσε εντός περιοχής και χάθηκε η ευκαιρία.

54′ ΓΚΟΛ 2-0! Μετά από σέντρα, ο Ρομπέρζ προτού καταφέρει να γίνει απειλητικός ο Πιερό, αλλά η μπάλα κατέβηκε στο… πόδι του Μοχάμεντ, ο οποίος σούταρε στα δίχτυα από το ύψος του πέναλτι.

56′ Πολύ καλή απόκρουση του Γιοβάνοβιτς μετά από σουτ του Νταβίντ.

57′ Κεφαλιά του Πιερό, μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

58′ Ο Αζίζα άδειασε την άμυνα του Απόλλωνα και σούταρε, απέκρουσε με τα πόδια ο Γιοβάνοβιτς.

60′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Β. Γιοβανοβιτς.

61′ Μεγάλη ευκαιρία του Νταβίντ, που δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

62′ ΓΚΟΛ 3-0! Ο Μοχάμεντ με κεφαλιά σκοράρει ξανά, μετά από σέντρα του Νταβίντ.

76′ Καλό εντός περιοχής σουτ του Ατζίλι, η μπάλα πάνω από την εστία.

79′ ΓΚΟΛ 4-0! Ο Αζίζα σέντραρε και ο Πιερό με κεφαλιά έγραψε το όνομά του στους σκόρερ του ματς.

85′ Η πρώτη ευκαιρία του Απόλλωνα στο ματς. Ο Χάμπος βρήκε τον Χαμάς, ο οποίος από κοντά σούταρε και έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από την εστία.