Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-2: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι

Παρότι προηγήθηκε με 2-0 και είδε τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 2-2, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στη Volley League Γυναικών.

Δείτε την εκπομπή μας :

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό στον Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ. με 3-2 σετ και πέτυχε τη δεύτερή του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Β’ όμιλο της Volley League Γυναικών.

Κάθε ομάδα είχε από δύο σετ και ο αγώνας κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς της Χουντ-Σκοτ ξεκίνησε το πέμπτο σετ με σερί 4-0 και από εκείνο το σημείο και μετά ο Π.Α.Ο.Κ. κυνηγούσε στο σκορ. Με επίθεση της Μπούκουρα οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-9, όμως οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν νέο σερί 3-0 για το 15-09 και το τελικό 3-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα, πάλι με 3-2 σετ, όπως έγινε και στη πρεμιέρα στην έδρα της Θέτιδας. Χίπε, Χουντ-Σκοτ και Κλάριτς οδήγησαν τις γηπεδούχες στο σκοράρισμα με 21, 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, με την Γιώτα να παίρνει κρίσιμους πόντους από μπλοκ και τη Ζιώγα ερχόμενη από τον πάγκο να δυσκολεύει πολύ την υποδοχή του Π.Α.Ο.Κ..

Ο Π.Α.Ο.Κ. γνώρισε τη πρώτη του φετινή ήττα και με τον πόντο που απέσπασε έφθασε τους 7 στο πρωτάθλημα. Για την ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ η Κούμπουρα σταμάτησε στους 27 πόντους, η Πολυνοπούλου έκανε ζημιά από σερβίς και μπλοκ πετυχαίνοντας 15 πόντους, ενώ στα ρηχά έμεινε η Πότοκαρ με 8 πόντους με 6/27 τελειωμένες επιθέσεις.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Πικραμένος.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-09)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χουντ 17 (13/37 επ., 4 άσσοι, 49% υπ. – 33% άριστες), Κλάριτς 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Χριστοδούλου 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 2 (2/5 επ.) / Κονόμι (λ, 74% υπ. – 58% άριστες), Λιόλιου, Ζιώγα 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Κελεσίδη, ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 15 (7/13 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Κούμπουρα 27 (23/51 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Πότοκαρ 8 (6/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 31% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. – 32% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.