Ολυμπιακός – Καμπάλα 4-0: Άνετη πρόκριση με ποδόσφαιρο κυριαρχίας (highlights)

Δείτε την εκπομπή μας

Η Κ19 του Ολυμπιακού υποδέχθηκε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» την Καμπάλα μετά το 3-0 στο Αζερμπαϊτζάν. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι στο Φάληρο και με συνοπτικές διαδικασίες πήραν τη νίκη με 4-0 και παράλληλα την πρόκριση στον επόμενο γύρο του UEFA Youth League.

Η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν πίεσε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με στόχο να βρει ένα γρήγορο γκολ, ωστόσο η άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν καλά οργανωμένη και δεν άφησε ανοικτούς διαδρόμους. Ο Μαμαντί με προβολή στο 6ο λεπτό σημείωσε την πρώτη καλή φάση του ματς.

Μπαρτζώκας: «Ιδιαίτερη ομάδα η Μονακό – Θα χρειαστεί λίγο χρόνο ο Πετρούσεφ»
Στο επόμενο λεπτό ο Παπακανέλλος σούταρε από καλή φάση αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών ήρθε το γκολ για τους Πειραιώτες.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν υποδειγματικά τη μπάλα με τον Παπακανέλλο να δίνει στον Κουτσογούλα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού βρήκε εντός περιοχής τον Πνευμονίδη και εκείνος «έσπασε» τη μπάλα στον Χρήστο Μουζακίτη, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ χρίστηκε σκόρερ. Επτά λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες λίγο έλειψαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Κουτσογούλα να κάνει το σουτ εντός περιοχής, αλλά τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στη συνέχεια η Καμπάλα είχε κάποιες ευκαιρίες, οι οποίες δεν απείλησαν το Σίνα.

Στο δεύτερο μέρος η Καμπάλα προσπάθησε και πάλι να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ, αλλά μάταια. Οι Νέοι του Ολυμπιακού ήταν παρόντες σε κάθε φάση και δεν παραβιάστηκε η εστία τους. Έτσι στο 57ο λεπτό ήρθε το 2-0 για τους «ερυθρόλευκους». Ο Κουτσογούλας ανατράπηκε εντός περιοχής και πήρε το πέναλτι. Ο Παπακανέλλος νικήθηκε από τον Μουράντοφ κα ο Πνευμονίδης από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στη συνέχεια της φάσης ο Γατόπουλος πήρε το «ριμπάουντ» και πέτυχε το 2-0.

Στο 72ο λεπτό ήρθε και η στιγμή του 3-0. Ο Πνευμονίδης με περίτεχνη ενέργεια κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χρήστος Μουζακίτης. Το 4-0 ήρθε και πάλι από το σημείο του πέναλτι. Την παράβαση κέρδισε ο Ρολάκης από τον Ραμαζάνοφ, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Αυτή τη φορά την εσχάτη των ποινών ανέλαβε Κουτσογούλα, ο οποίος νίκησε τον Χουσάνοφ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία πρόκριση και να προχωρήσουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» πριν από την Καμπάλα είχαν αποκλείσει τη Λέτσε.