Ο Σωκράτης ξεπέρασε σε χρόνο συμμετοχής το τελευταίο διάστημα τους Σεμέδο και Μπα

Δείτε την εκπομπή μας:

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος τον τελευταίο καιρό και πολύ καλή εικόνα βγάζει αμυντικά αλλά και έχει περάσει σε χρόνο συμμετοχής αυτό το διάστημα τους Σεμέδο και Μπα.

Ο Έλληνας σέντερ μπακ από τη στιγμή που μπήκε σε αγωνιστικούς ρυθμούς με τη φανέλα του Ολυμπιακού έχει περισσότερο χρόνο συμμετοχής από τον Σεμέδο και τον Μπα. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος σε 11 αγώνες έχει καταγράψει 700 λεπτά με 1 ασίστ. Ξεκινώντας από το παιχνίδι με τον ΟΦΗ και μετά και λόγω των αρνητικών συγκυριών με τον Μπα και Σεμέδο (με τους τραυματισμούς των δύο μπακ) έχει παραπάνω χρόνο από τους δύο στόπερ.

Στο αντίστοιχο διάστημα ο Πορτογάλος μπακ, που τραυματίστηκε στον αγώνα με τον Βόλο, είχε 450 λεπτά παρουσίας στους Πειραιώτες. Ένας Ρούμπεν Σεμέδο που βέβαια φέτος έχει 33 αγώνες με 1 γκολ και πάνω από 2.700 λεπτά.

Ο Μπα από την άλλη, ο οποίος τραυματίστηκε στη μέση του με τη Λαμία, από το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον ΟΦΗ και μετά έχει λίγο παραπάνω από 600 λεπτά (φέτος έχει λίγο παραπάνω από 2.000 λεπτά με 26 ματς και 1 γκολ). Ο Σωκράτης σε αυτό το διάστημα εκ των πραγμάτων και λόγω των συνθηκών με τους τραυματισμούς των στόπερ είχε παρτενέρ στο κέντρο της άμυνας τον Εμβιλά (είχε βέβαια ως γνωστόν και αυτός τραυματισμό κυρίως στον ώμο του και έκανε μεγάλη προσπάθεια να βοηθήσει την ομάδα). Με τον Εμβιλά έπαιξαν μαζί με Λαμία απ’ όταν βγήκε ο Μπα, με την Άρσεναλ αλλά και στο παιχνίδι με την ΑΕΛ.

Ο Εμβιλά βέβαια είχε ήδη δοκιμαστεί σε τριάδα άμυνας με Σωκράτη και Μπα στο ματς Κυπέλλου με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και μετά στον ίδιο αγώνα όταν είχε βγει ο Αφρικανός έπαιξαν ο Έλληνας μπακ με τον Γάλλο. Από τα παιχνίδια που έχει δώσει με τη φανέλα των ερυθρόλευκων ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος 90λεπτα έχει βγάλει με την Αϊντχόφεν και την Άρσεναλ εντός στο Europa αλλά και με Λαμία, ΑΕΛ στο πρωτάθλημα και με Άρη στο εκτός έδρας ματς στο Κύπελλο. Το κορυφαίο του ματς το έκανε στο 1-3 με την Άρσεναλ αλλά και με την ΑΕΛ και με τη Λαμία είχε θετική εικόνα.