Νίκη για Γουλβς με εξαιρετικό και σκόρερ Ποντένσε!

Κομβικής σημασίας εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Κρίσταλ Πάλας, για την Premier League, πήρε η Γουλβς, έχοντας, μάλιστα, σε μεγάλη μέρα τον Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος ξεκίνησε βασικός και σκόραρε. Συγκεκριμένα, ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 41’, με κεφαλιά, ανοίγοντας… λογαριασμό στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Οι «λύκοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χόνι στο 68’ και έφτασαν, πλέον, τους 59 βαθμούς, ξεπερνώντας την Τότεναμ και… σκαρφαλώνοντας στην 6η θέση, ενώ βρίσκονται στο -3 από Λέστερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκε στη Γουλβς. Συγκεκριμένα, στο 13’, ο Χιμένες κέρδισε κάποιες κόντρες, μπήκε στην περιοχή, έπιασε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε την μπάλα. Στο 27’, η Κρίσταλ Πάλας απάντησε με τον Σλουπ, ο οποίος βγήκε από τα αριστερά, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Πατρίσιο. Στο 32’, ο Ποντένσε… προειδοποίησε με ένα γυριστό σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Ωστόσο, ό,τι δεν κατάφερε σε εκείνη τη φάση, το κατάφερε στο 41’. Για την ακρίβεια, ο Μουτίνιο έκανε εκπληκτική πάσα προς τον Ντόχερτι, ο οποίος «τσίμπησε» την μπάλα, έβγαλε στον Πορτογάλο εξτρέμ και αυτός με κεφαλιά, από κοντά, σχεδόν σε κενή εστία, έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «λύκοι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 59’, ο Ποντένσε έδωσε στον Τραορέ, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε. Ο Ποντένσε πήρε το… ριμπάουντ, έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Λίγο αργότερα, στο 68’, ο Τραορέ έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, πέρασε δύο αντιπάλους του, έκανε την πάσα προς τον Χόνι, ο οποίος γύρισε όμορφα, σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε, με την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League να παίρνει το πολυπόθητο τρίποντο.