Μπάσκετ γυναίκες EuroCup: Σαρωτικός ο Θρύλος, πήρε τη δεύτερη νίκη!OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Σίγκλετ 93-53!!!

Ο Ολυμπιακός, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, κυρίως στο δεύτερο μέρος, επικράτησε με 93-53 της Σίγκλετ στο ΣΕΦ, για την 3η αγωνιστική του Eurocup και επέστρεψε στις νίκες στη διοργάνωση!

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η Σίγκλετ προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος παίρνοντας μία πολύ εύκολη νίκη στο Στάδιο Ειρήνη και Φιλίας.

Ο Ολυμπιακός είχε πέντε παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, με την Τζάκι Γέμελος να έχει 13, και τις Άννα Νίκη Σταμολάμπρου και Κιάνα Γκρέιβς από 12. Από την πλευρά της Σίγκλετ , η Ρενάτα Μπρεζίνοβα είχε 19 πόντους.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του στο 2-1, ενώ αντίθετα η Σίγκλετ έπεσε στο 1-2.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με νευρικότητα, καθώς αστόχησε στα 8 πρώτα δίποντα που επιχείρησε, με αποτέλεσμα η Σίγκλετ να προηγηθεί με 9-19 στο 8΄. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις «ερυθρόλευκες» στο -3, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να διαμορφώνει το 18-21 με τη λήξη με τρίποντο από το κέντρο!

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα και πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στην επίθεση, τελείωσε το πρώτο μέρος σουτάροντας με 50% στα τρίποντα και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη να είναι στο +6 (41-35).

Κι αφού στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο, στο τρίτο καθάρισε το ματς! Ξεκινώντας με επί μέρους σκορ 20-4 και διατηρώντας το 50% από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στους 28 με τη λήξη της τρίτης περιόδου, μην αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης στην ομάδα της Ουγγαρίας. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει τους 43 πόντους και τον Ολυμπιακό να κερδίζει τελικά με 93-53.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-35, 73-45, 93-53