Με το δεξί στο πρωτάθλημα οι νταμπλούχες

Με το δεξί μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα «μπήκε» η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, με τις νταμπλούχες να κερδίζουν με 77-66 τον Παναθλητικό στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, για την 1η αγωνιστική της Α1. Ένα παιχνίδι που έμεινε εκτός η Γκούσταφσον. Οι «ερυθρόλευκες», αν και ξεκίνησαν με προβάδισμα 13-3, δεν έπιασαν την απόδοση που ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο, πάτησαν γκάζι, έφτασαν στο +15 (65-50) και με πρώτη σκόρερ την Σταμολάμπρου, με 16 πόντους (12 η Σουκ, 11 η Αγιούσο), νίκησαν την ομάδα των Συκεών, ξεκινώντας νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα, δύο μέρες πριν από τα προκριματικά της Euroleague στη Σερβία.

Την Τρίτη (11/10) το βράδυ (22:00), η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα αντιμετωπίσει την Σέπσι στο Βελιγράδι, στο πρώτο ματς των προκριματικών της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ενώ την Πέμπτη (13/10, 22:00) θα παίξει με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με +11 (14-3) στο 4:43, με «έμμεσο τρίποντο» της Αγιούσο! Με καλάθι τριών πόντων από την Δίελα (2:13), οι νταμπλούχες Ελλάδας «ανέβηκαν» στο +12 (19-7), με τον Παναθλητικό να μειώνει σε 19-13 (0:05), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (8:36), η ομάδα των Συκεών μείωσε στον πόντο (19-18), με την Σουκ να «γράφει» το 22-18, με καλάθι και φάουλ (7:22), μετά από εξαιρετική συνεργασία των «ερυθρόλευκων». Με λέι απ της Σταμολάμπρου (5:15),τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν στο +7 (28-21), με τις φιλοξενούμενες να πλησιάζουν ξανά (28-26, 4:05). Ο Παναθλητικός ισοφάρισε (28-28, 3:54), η Στραουτμάνε έκανε το 30-28 (3:20), με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται για πρώτη φορά πίσω (30-34, 1:05). Η Στραουτμάνε, με ωραίο με λέι απ, μείωσε σε 34-32 (0:49), με τις νταμπλούχες Ελλάδας να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο με 1/15 τρίποντα.

Τα κορίτσια του Θρύλου «μπήκαν» με κεκτημένη ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με δύο διαδοχικά τρίποντα της Αγιούσο (9:47, 9:07), προηγήθηκαν με +4 (38-34). Η Ισπανίδα γκαρντ έφτασε τους 11 πόντους στο ματς, με την Στραουτμάνε να σκοράρει για τρεις (44-39, 5:05). Στο 2:54, η Σύρρα, με λέι απ, μετά από κλέψιμο της Νικολοπούλου, ανέβασε τη διαφορά στο +6 (48-42), με την Σταμάτη να δίνει «αέρα» 11 πόντων (53-42) στις «ερυθρόλευκες», με σουτ από τα 6,75μ., στα 57 δευτερόλεπτα! Με χουκ της Σουκ (0:27), η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς διατήρησε το +11, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 55-44. Με τρίποντο και μία βολή, η Σταμάτη οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +12 (62-48), στο 7:49. Στο 6:18, η Σταμολάμπρου, με εύστοχο τρίποντο, έδωσε προβάδισμα +15 (65-50) στις νταμπλούχες Ελλάδας, με την Σπυριδοπούλου να αφήνει εξαιρετικά την μπάλα στο καλάθι, για το 69-57 (3:48). Το τελικό 77-66 διαμορφώθηκε δια χειρός Σταμάτη, με εύστοχη βολή στα 14 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 32-34, 55-44, 77-66