Και όμως την είχε ξαναπατήσει στα Γιάννενα το 2009 από 0-2 ήρθε σε 10 λεπτά 2-2 (Vid) !

Και όμως την είχε ξαναπατήσει στα Γιάννενα το 2009 από 0-2 2-2 (Vid) !

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
Η μεγάλη ευκαιρία του Στολτίδη μόλις στο 3ο λεπτό ήταν το προειδοποιητικό χτύπημα του Ολυμπιακού. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 23’ ήρθε ο Ζεβλάκοφ για να νικήσει στον αέρα την άμυνα του ΠΑΣ, εκμεταλλευόμενος άριστα τη σέντρα του Ζαϊρί. Το γκολ αυτό ήταν ουσιαστικά το έναυσμα για έναν καλύτερο Ολυμπιακό σε σχέση με τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αφού πέραν της φάσης με τον Στολτίδη δεν είχε να δείξει κάτι καλό. Αντίθετα, οι Γιαννιώτες πλησίασαν δύο φορές κοντά στο γκολ με ισάριθμες κεφαλιές των Σαϊτιώτη και Μαϊστόροβιτς σε διάστημα δύο λεπτών.

Όλα αυτά βέβαια μέχρι να γίνει το 0-1. Μετά το τέρμα του Πολωνού όλα άλλαξαν. Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» το ματς.

Στο 32’ ο Οσκαρ έχασε ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται, με το εξ επαφής σουτ που επιχείρησε μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων να καταλήγει ελάχιστα άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντουντού με γυριστό σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

Οσον αφορά στον ΠΑΣ, μετά το καλό διάστημα των πρώτων λεπτών, ήρθε το… χάος. Η επιλογή του σκληρού παιχνιδιού δεν απέδωσε καρπούς, ενώ δίνοντας χώρο στον Ολυμπιακό με στόχο να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, δεν κατάφερε τίποτε άλλο από το να… προσεύχεται μην δεχθεί και δεύτερο γκολ.
Στην επανάληψη οι ρόλοι αντιστράφηκαν κι αυτό γιατί ο Ολυμπιακός αποφάσισε να δώσει χώρο στον αντίπαλο, ο οποίος κερδίζοντας πλέον περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο απείλησε την εστία του Αντώνη Νικοπολίδη. Αρχικά με δυνατό αριστερό σουτ του Κοντογουλίδη και στη συνέχεια με κεφαλιά του Τζάνη που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στα υπόλοιπα λεπτά αναζητώντας την ευκαιρία να χτυπήσει στην αντεπίθεση του Γιαννιώτες, οι οποίοι ήταν ξεκάθαρο πλέον πως είχαν πάρει τα πάνω τους βλέποντας πως έχουν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 69’ να «κλειδώσουν» τη νίκη με τον Ελευθερόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά κεφαλιά του Ντουντού, ενώ στο 80ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ για να βάλει ταφόπλακα στα όνειρα του ΠΑΣ. Ο Μήτρογλου βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από την εστία, πλάσαρε εύκολα και φαινομενικά «καθάρισε» το αποτέλεσμα γράφοντας το 0-2.

Γράφουμε φαινομενικά γιατί αίφνης ο ΠΑΣ «αναστήθηκε» και κυνήγησε ξανά τις ελπίδες του όταν ο Τζάνης με θαυμάσιο σουτ στο 83’ μείωσε σε 2-1 κι έδωσε διαστάσεις θρίλερ στην αναμέτρηση. Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλον στόχο από το να κρατήσει το εύθραυστο 2-1, αλλά ο Μπακαγιόκο είχε αντίθετη άποψη. Ο επιθετικός των Ιωαννίνων μπήκε σαν αλλαγή στο 77 και 13 λεπτά αργότερα δικαίωσε τον Γιώργο Παράσχο, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη, ο οποίος έχει τεράστια ευθύνη.

Το 2-2 ήταν πλέον γεγονός με τους ερυθρόλευκους να αναρωτιούνται πως έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι και τους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν που κατάφεραν την ύστατη στιγμή να σώσουν την παρτίδα παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.