Ιωνικός – Ολυμπιακός 81-107: Άχαστος Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον απόλυτο Σάσα Βεζένκοφ που δεν έχασε ούτε σουτ, πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε και από τη Νίκαια με 107-81, για την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα.
Με εμφατικό τρόπο κατάφερε να πάρει τη νίκη ο Ολυμπιακός στην έδρα του Ιωνικού, επικρατώντας της ομάδας της Νίκαιας με 107-81, για την 5η αγωνιστική της Basket League. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Σάσα Βεζένκοφ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους δίχως να χάσει σουτ (6/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές). Συνεχίζουν με το απόλυτο οι Πειραιώτες, στο 1-4 το ρεκόρ του Ιωνικού.

Οι «ερυθρόλευκοι »ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση με τους Παπανικολάου και Κάνααν να αναλαμβάνουν το επιθετικό κομμάτι και τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται γρήγορα να προηγούνται με 6 (2-8). Οι Νικαιώτες απάντησαν με ένα δικό τους σερί και ισοφάρισαν σε 8-8, για να απαντήσει ο Κάνααν με τρίποντο και ξανά ο Παπανικολάου να κάνει το 8-13. Οι γηπεδούχοι, είχαν εξαιρετικό ρυθμό από τα 6,75μ. και με τον Χόκινς ισοφάρισαν ξανά σε 17-17. Κάνααν και Παπανικολάου με νέα τρίποντα και ο Μαυροκεφαλίδης με βολές διαμόρφωσαν το 22-30 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με τους Μπλομπόι και Λαρεντζάκη να έχουν περάσει στο παρκέ, έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (29-39), ενώ ο Σλούκας με τρίποντο ήταν εκείνος που την ανέβασε στο +14 (31-45). Οι Νικαιώτες πάντως δεν το έβαλαν κάτω, συνέχισαν να σουτάρουν με εξαιρετικά ποσοστά στο τρίποντο και σταδιακά μάζεψαν τη διαφορά με ένα σουτ τριών πόντων του Αρσενόπουλου και βολές του Μαυροκεφαλίδη, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 43-50.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ιωνικό να ρίχνει τη διαφορά στους 2 (51-53), με τρίποντο του Σίμονς. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε να ανεβάζει στροφές και με το Βεζένκοφ να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι, αλλά και τους Μπολομπόι και Κάνααν να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, οι νταμπλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν γρήγορα και πάλι στο +13 (53-66). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Βεζένκοφ και Μπολομπόι να σκοράρουν για το +20 των «ερυθρόλευκων» 61-81.

Με τον Λούντζη να περνάει στο παρκέ και τον Λαρεντζάκη να βγάζει τη γνωστή του ενέργεια στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, και παίρνοντας σκορ από διαφορετικούς παίκτες, έφτασε τους 100 πόντους και το +30 λίγα λεπτά πριν το τέλος του ματς, με τον Πάπας να βρίσκει κι εκείνος ένα σουτ τριών πόντων από τη γωνία και να γράφει και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ, για το τελικό 81-107.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107