Φορτούνης VS ΑΕΚ : Όπου την βρίσκει… (Vids)

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα ξέφρενο πάρτι στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία διέλυσε με 5-1 σε μια μοναδική παράσταση από πλευράς των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς. Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν μια επιβλητική εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και υποχρέωσαν την Ένωση στην πιο βαριά εντός έδρας ήττα τα τελευταία σχεδόν 50 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος ήταν απλά εντυπωσιακός και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ στην επανάληψη ο Κώστας Φορτούνης που πέρασε ως αλλαγή σκόραρε κι εκείνος κόντρα στην… αγαπημένη του ΑΕΚ για το 5-0. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο ματς και δεν γινόταν να μην σκοράρει, αφού έχει μια ιδιαίτερη σχέση με την Ένωση. Πιο συγκεκριμένα, ο κορυφαίος Έλληνας ποδοσφαιριστής πέτυχε το 8ο γκολ του με αντίπαλο την ΑΕΚ, απέναντι στην οποία έχει τα περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη ομάδα.

Η αρχή έγινε σε ηλικία 17 ετών όταν ακόμη δεν είχε μεταγραφεί στον Ολυμπιακό αλλά αγωνιζόταν στον Αστέρα Τρίπολης. Τότε λοιπόν ο «Φόρτου» είχε βρει δίχτυα στο ΟΑΚΑ με ένα πανέμορφο μακρινό σουτ,