Φιλικό Χάντμπολ : Ολυμπιακός-Ανόρθωση 34-23

Την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή επιβεβαίωσε σε ένα ακόμα φιλικό προετοιμασίας.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν της Ανόρθωσης στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με 34-23 και έδειξαν πανέτοιμοι τόσο για την συνέχεια της Handball Premier όσο και για τα ματς κόντρα στην Τιμισοάρα.

Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους Γκόραν Μπογκούνοβιτς, Πάτρικ Λέμος, Γρηγόρη Σανίκη και Κώστα Τσιλιμπάρη με τον προπονητή των νταμπλούχων Ελλάδας, Γιώργο Ζαραβίνα, να δοκιμάζει σχήματα και πρόσωπα απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 2-0, χάρη σε δυο τέρματα του Μούγιτς. Ο Αραπακόπουλος διαμόρφωσε το 5-3, διατηρώντας το συν δυο για τους νταμπλούχους Ελλάδας, ενώ Τζηράς και Καρβάτσκι σε δυο διαδοχικούς αιφνιδιασμούς έγραψαν το 7-4, λίγο πριν τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, διευρύνοντας το προβάδισμα τους, κάνοντας το 10-6, με σκόρερ το Δημήτρη Τζηρά. Ο Μούγιτς σκόραρε ξανά, για το 15-10 και οι Μπάγιος και Τσίλης, πρόσθεσαν δυο ακόμα τέρματα στο «ερυθρόλευκο» ενεργητικό, σε αιφνιδιασμό, για το 17-11. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-12.

Οι δοκιμές συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού και από τις δυο ομάδες. Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, συνέχισαν σε υψηλό αγωνιστικό ρυθμό και ο Άγγελος Τσίλης με δυο συνεχόμενα γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 19-12. Ο Τσίλης, σκόραρε ξανά για το 21-15, φτάνοντας τα έξι προσωπικά τέρματα, εκ των οποίων τέσσερα στα πρώτα οκτώ λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν στο 23-18, με τον Καραμπουρνιώτη να χρίζεται και αυτός σκόρερ. Ο Θόδωρος Δεληχρήστος έκανε το 25-20, με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο του δεκάλεπτο. Ο νεαρός πλέι μέικερ ευστόχησε και σε πέναλτι για το 26-22. «Ερυθρόλευκος» αιφνιδιασμός και ο Λιάπης πετυχαίνει το 27-22. Με το σερί να διευρύνεται στο 5-0 για τον Ολυμπιακό το σκορ έφτασε στο 30-22, για να έρθει το τελικό 34-23. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Άγγελος Τσίλης με έξι τέρματα και ακολούθησαν Μούγιτς και Καρβάτσκιπου σημείωσαν από πέντε γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-4, 11-7, 14-10, 17-12 (ημχ) 19-14, 22-16, 24-18, 26-22, 29-22, 34-23

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π./Ομίλου Ξυνή(Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 5, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος 3, Δεληχρήστος 4, Τινκίρ 1, Λιάπης 4, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 6, Καρβάτσκι 5.

Ανόρθωση (Μιχαήλ): Οικονόμου, Σανίν, Μπογίνοβιτς 2, Πέντιτς 5, Πάβλοβιτς 2, Χ. Αργυρού 1, Ι. Αργυρού 8, Ευσταθιάδης, Σάββα, Γεωργίου, Φτερακίδης, Βόρκας, Τερασάντας, Λεοντίου 2, Χατζησάββα, Χρυσάνθου, Ιωάννου 3.