Εύκολα!!Ολυμπιακός- Φίλιππος Βέροιας 3-0 σετ !!!

Μία πολύ εύκολη νίκη με 3-0 σετ (25-13, 25-11, 25-20) κόντρα στον Φίλιππο Βέροια πήρε ο Ολυμπιακός στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», κάνοντας το 2/2 στη Volley League.

Οι Πειραιώτες πήραν την καθαρή νίκη χωρίς να δυσκολευτούν, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βουλκίδη ο οποίος αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 12 πόντους και 4 άσσους. Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός Θρύλος θα ταξιδέψει στη Σύρο όπου θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα (7/11) με στόχο την τρίτη διαδοχική νίκη.

Το 1-0 στα σετ ήρθε πολύ εύκολα. Ο Ολυμπιακός πήρε καλό προβάδισμα από την αρχή (9-4) και όχι μόνο το διατήρησε, αλλά το αύξησε κι άλλο. Ο Μιγιαΐλοβιτς έκανε το 19-11 και ήταν εκείνος που με πάιπ έκανε το 25-13 για το 1-0 στα σετ. Το 2-0 ήρθε πιο εύκολα. Με ένα 4-0 σερί και δυο διαδοχικούς άσσους του Βουλκίδη έγινε το 7-3. Ο Φρομ σημείωσε το 15-7 με επίθεση από την πίσω ζώνη και ο Βουλκίδης με πρώτο χρόνο έκανε το 17-8. Από σερβίς στο φιλέ του Εντουάρτο προήλθε στο 24-11 για το πρώτο σετ μπολ στο 2ο σετ και ο Όκολιτς με μπλοκ στον Μπίσετ, έγραψε το 25-11, με το οποίο οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 στα σετ!

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, αλλά ο Ολυμπιακός το πήρε και αυτό. Προηγήθηκε με 16-13 και 21-16 και δεν γινόταν να το χάσει. Οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν υποδειγματικά την πρωτοπορία στο σκορ για το 25-20 και το 3-0 στα σετ. Έτσι, μετά τη νίκη επί της Κηφισιάς, ο Θρύλος συνέχισε με άλλη μία επιτυχία.

Τα σετ: 25-13 (19’), 25-11 (19’), 25-20 (24’)