Έκανε το Καθήκον του ο ΘΡΥΛΟΣ 99-74 την Νταρουσαφακα

Ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 99-74 παρά τη δυσκολία στΓτο πρώτο μέρος. Αλλά έμεινε εκτός λόγω της Νίκης της Ζαλγκίρις χθες

Ροή Αγώνα:
1ο Δεκάλεπτο 20-28
ο Ολυμπιακός μπήκε χωρίς ρυθμό και χωρίς ενέργεια με τον Γουέμπερ να δώσει προσωπικές αντιμαχίες. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάσει με 8-13, αλλά με ένα σερί 8-0 έκανε το 16-13 με τον Ολυμπιακό να βρει λύσεις πάντως στην επίθεση μετά από το πρώτο κακό 5 λεπτά που είχε.
Η Νταρουσαφακά με ένα σερί 10-1 και με ένα κακό αμυντικό Ολυμπιακό πέρασε μπροστά 17-23. Η πρώτη περίοδος βρέθηκε στον Ολυμπιακό πίσω με 8 (20-28) καθώς μετά το τάιμττ η Νταρουσαφάκα έτρεξε ένα σερί 4-14. Ο Ολυμπιακός ήταν επηρεασμένος παρά πολύ και αυτό φάνηκε.
2ο Δεκάλεπτο 45-44
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε καλά, παρ ‘όλο που βρήκε λύσεις κυρίως με τον Μιουλιντινόφ, ήταν δυστυχώς καλός καθώς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος καθώς στις 6:15 βρέθηκε να χάσει με 10 (27-37) με τον ολυμπιακό να δέχεται πολλά εύκολα καλάθια. ο Ολυμπιακός με ένα 10-4 κατέβηκε στην 7η θέση (35-42) στις 3:00 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Σε αυτό το σημείο ο Γουέμππερ οδήγησε στα ντουλάπια και έπεσε πολύ άτσαλα πάνω στο παρκέ. Ο μισός του αντιπάλου έβγαλε στον Ολυμπιακό να βελτιώσει την άμυνα του και να πετύχει αυτό το γκολ με 43-44. Πάντως το ημιχρόνιο έκλεισε με το Ολυμπιακό να προηγηθεί και να ανατρέψει και να σκοράρει τα 10 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με 45-44.

3ο Δεκάλεπτο 75-56 Η τρίτη
δεκαετία ξεκίνησε πολύ καλά γιατί στο παρκέ επανήλθε ο Γουέμπερ. Ο ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και πήρε μια διαφορά 10 πόντους (59-49) στα πρώτα 4 λεπτά της 3ης περιόδου. Ο Ολυμπιακός μετά από αυτό το σημείο έβαλε το γκάζι και με τους Γκους και Πριτσέζι ανέβηκε το σκορ σε διάφορες ασφάλειες και έκλεισε την περίοδο με 75-56. Οπότε κατάφερε να δεχθεί μόνο 12 πόντους.
4ο Δεκάλεπτο 99-74
Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε από εκεί που σταμάτησε με καλή άμυνα και με έναν Γκο να είναι πολύ καλός και με τον Μαντζάρη να βγάζει ασίστ το σκορ στο 3ο λεπτό ήταν 81-62 με τους Ρεπουμπλικανούς να βάλουν ισχυρούς βάσεις για την νίκη. Ο Ολυμπιακός στις 5:15 προηγήθηκε με σκορ 92-65 σε αυτό το σημείο έγινε αλλαγή του Δημήτρη Αρωβάνη που επέστρεψε στην Ευρώπη μετά από καιρό. Ο λίγος κόσμος του Ολυμπιακού που βρέθηκε στο ΣΕΦ βοήθησε την ομάδα να ανατρέψει το κακό πρώτο μέρος. Ο μεγαλύτερος διαφορά πήρε τον Ολυμπιακό με 29 πόντους με 94-65. Ο Ολυμπιακός νίκησε με 99-74 και έχασε την ευκαιρία να βάλει το πρώτο 100άρα φέτος.