Χαλαρά το 2 στα 2 !!! Ολυμπιακός – ΝΕ Πατρών 26-3

Ολυμπιακός – ΝΕ Πατρών 26-3

Δείτε την εκπομπή

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη έκανε το «δύο στα δύο» στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς στην πρεμιέρα είχε πετύχει σπουδαίο «διπλό» (5-9) επί του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Στο σημερινό παιχνίδι, οι «ερυθρόλευκες» δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία και έκαμψαν εύκολα την αντίσταση των φιλοξενούμενων, παίζοντας εξαιρετικά σε επίθεση και άμυνα.

Στην αναμέτρηση με τη ΝΕ Πατρών, δεν αγωνίστηκε η Έλενα Ξενάκη η οποία υπέστη θλάση στην τελευταία προπόνηση, αντίθετα χρησιμοποιήθηκε η Κίρα Κρίστμας η οποία βρίσκεται από την προηγούμενη εβδομάδα στη χώρα μας.

+11 στο πρώτο ημίχρονο!

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο ματς με την ομάδα της Πάτρας και προηγήθηκαν με 5-0, με δύο γκολ της Ελ. Πλευρίτου, δύο της Μυριοκεφαλιτάκη και ένα της Μ. Πλευρίτου. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε το πρώτο του τέρμα από την ΝΕΠ μετά από επτά περίπου λεπτά, από την Σαπκίνα με πέναλτι, όμως «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 6-1, σκοράροντας με την Β. Πλευρίτου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε χωρίς… φρένο και «βρήκε» δίχτυα επτά φορές, τρεις εκ των οποίων με την Τριχά, ενώ δέχθηκε ένα μόλις γκολ από τις φιλοξενούμενες και πάλι από την Σαπκίνα, στην κόντρα, για το 13-2 του ημιχρόνου! Με τον ίδιο ρυθμό «μπήκαν» και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχες, τρέχοντας ένα σερί 5-0 επί των φιλοξενούμενων, με δύο γκολ της Β. Πλευρίτου και από ένα των Μ. Πλευρίτου, Σλίκινγκ και Τριχά, κάνοντας το 18-2 του τρίτου οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στην επικράτηση με το τελικό 26-3.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 7-1, 5-0, 8-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ελ. Πλευρίτου (δύο μέτρα, 6:23), 2-0 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:24), 3-0 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 4:23), 4-0 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 4:04), 5-0 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 3:23), 5-1 Σαπκίνα (πέναλτι, 1:36), 6-1 Β. Πλευρίτου (δύο μέτρα, 0:12)

2ο οκτάλεπτο: 7-1 Τριχά (περιφέρεια, 6:32), 8-1 Τριχά (φουνταριστό, 6:04), 9-1 Σιούτη (κόντρα, 5:47), 10-1 Τριχά (κόντρα, 4:25), 11-1 Κανετίδου (κόντρα, 4:00), 12-1 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 1:47), 12-2 Σαπκίνα (κόντρα, 1:09), 13-2 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 0:04)

3ο οκτάλεπτο: 14-2 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:02), 15-2 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 4:17), 16-2 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:54), 17-2 Σλίκινγκ (δύο μέτρα, 2:41), 18-2 Τριχά (πέναλτι, 2:01)

4ο οκτάλεπτο: 19-2 Κανετίδου (περιφέρεια, 7:30), 20-2 Σιούτη (περιφέρεια, 7:03), 21-2 Τριχά (κόντρα, 6:42), 22-2 Τριχά (φουνταριστό, 5:48), 23-2 Τορνάρου (δύο μέτρα, 5:20), 23-3 Σαπκίνα (περιφέρεια, 4:22), 24-3 Τορνάρου (περιφέρεια, 4:00), 25-3 Β. Πλευρίτου (κόντρα, 0:51), 26-3 Κρίστμας (κόντρα, 0:11)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου 2, Δρακωτού, Σιούτη 2, Μ. Πλευρίτου 2, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 4, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου, Τριχά 6, Τορνάρου 2

ΝΕ Πατρών (Κωνσταντίνος Σακκάλης): Γιαννάκη, Ανδρουτσέλου, Κεπένου, Μπαλάτσα, Πετάση, Κουρέτα, Σαπκίνα 3, Λυκοθανάση, Ζοφώλη, Ντάσιου, Ζαφειράκη, Νιαρχάκου, Γκαντή, Παρασκευοπούλου, Μιχαλάτου

Η Κίρα Κρίστμας μιλώντας για το παιχνίδι, ανέφερε: «Είμαι πολύ ενθουσιασμένη και χαρούμενη που γύρισα στην ομάδα μας, στην ομάδα του Ολυμπιακού. Έχουμε ξεκινήσει πολύ καλά στη φετινή σεζόν, με δύο νίκες και σήμερα παίξαμε πάρα πολύ καλά, ήμασταν καλές σε όλα τα κομμάτια, ακολουθήσαμε τις οδηγίες του προπονητή μας και έτσι κερδίσαμε».