Ανώτερες !!!!

Μεγάλη ομάδα! Τρομερά έμπειρη, τρομερά ποιοτική, απλώς… ανώτερη!

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού, στο βόλεϊ, νίκησαν 3-1 σετ τον ΑΟ Θήρας, στο ντέρμπι κορυφής της Volleyleague Γυναικών και η κορυφή είναι δική τους! Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα, στο πρώτο σετ, γυρνώντας διαφορά 8 πόντων εις βάρος τους και αφού έκαναν το 1-0, η δουλειά τους έγινε πιο… εύκολη! Εξαιρετικός και ο ΑΟ Θήρας, δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, χωρίς όμως στο τέλος να καταφέρει κάτι. Χωρίς τη Ζακχαίου η ομάδα του Κοβάτσεβιτς, αλλά με την Κατερίνα Γιώτα να επιστρέφει δυναμικά!

Τα σετ: 25-23, 25-16, 21-25, 25-16.

Φοβερή ανατροπή από το 11-19 και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό μετά το 3-2 μένει πίσω με 3-5 αλλά να ισοφαρίζει σε 5-5. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα τους και το αύξησαν στο +4 στο 7-11 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Η εξέλιξη που ακολούθησε προσωρινά στο σετ δεν ήταν ιδανική για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε να χάνει με 11-19. Όμως ο Θρύλος δεν το έβαλε κάτω και με ένα εντυπωσιακό σερί 6-0 σερί και πρωταγωνίστρια την Άνα Ζιβογίνοβιτς ψαλίδισε τη διαφορά και μείωσε σε 17-19, επιστρέφοντας δυναμικά στη διεκδίκηση του σετ. Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική αφού μετά το 18-20 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 19-20, ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε με +2 στο 19-21 και οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν εκ νέου σε 20-21. Ακολούθησε το 20-22 με την Μερτέκη όμως και πάλι ο Θρύλος δεν τα παράτησε. Πρωταγωνίστρια στη νέα προσπάθεια ανατροπής της κατάστασης ήταν η Τζίνα Λαμπρούση η οποία μείωσε σε 21-22 με επίθεση και ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα σε 22-22 με μπλοκ στη Μπρίκμαν. Ο Α.Ο. Θήρας ανέκτησε το προβάδισμα με 22-23 όμως για μια ακόμα φορά ο Ολυμπιακός αρνήθηκε να τα παρατήσει. Από επίθεση άουτ της Μεντάρο προήλθε η ισοφάριση και με άσσο της Τζίνας Λαμπρούση το πρώτο προβάδισμα του Θρύλου και το σετ μπολ, για να ακολουθήσει στο 25-23, χάρη στο οποίο πήραν το 1ο σετ οι «ερυθρόλευκες».

Νέο σερί, νέα ανατροπή και 2-0 σετ!

Στο 2ο σετ ο Α.Ο. Θήρας προηγήθηκε με 0-2, ο Ολυμπιακός το έκανε 4-2, όμως δέχθηκε ένα 5-0 σερί χάρη στο οποίο προσπέρασαν οι φιλοξενούμενες με 4-7. Στην εξέλιξη του σετ ο Α.Ο. Θήρας διατήρησε το προβάδισμά φτάνοντας στο 9-13, όμως ο Ολυμπιακός είχε και πάλ αντίδραση και πάλι με ένα 6-0, μετέτρεψε το σκορ σε 16-13 με άσσο της Άνα Ζιβογίνοβιτς. Ο Θρύλος διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα στην εξέλιξη του σετ, πήγε στο 18-14 με δυο διαδοχικές προσπάθειες της Σκοτ με μπλοκ και επίθεση και στο 20-15 ύστερα από επίθεση άουτ της Μερτέκη. Από σερβίς δυο σερβίς άουτ της Χατζηευστρατιάδου διαμορφώθηκε το 23-15 και το 24-16, και η Χίπε με πέρασμα πέτυχε το 25-16, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στα σετ.

Μείωσε ο Α.Ο. Θήρας

Το 3ο σετ ήταν πιο κλειστό και ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι το 15-15. Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα 5-0 σερί και έφτασαν στο 15-20. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με τον Α.Ο. Θήρας να διατηρεί το προβάδισμα και να φτάνει στο 21-25 με το οποίο μείωσε σε 2-1 τα σετ.

Κυριάρχησε, έφτασε στη νίκη και κλείδωσε την πρωτιά!

Στην έναρξη του 4ου σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 6-2, βάζοντας τις βάσεις για να φτάσει στην τελική επικράτηση. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, με τη Στέλλα Χριστοδούλου να γράφει το 10-6 με άσσο, τη Άνα Ζιβογίνοβιτς το 12-8 και την Ρίγκαν Σκοτ το 13-8. Με ένα επίθεση της Ζιβογίνοβιτς η διαμορφώθηκε το 14-9 και μετά από επίθεση άουτ της Μερτέκη η διαφορά ανέβηκε στο +6 για το 15-9. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν κυριαρχήσει απόλυτα και δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Σαντορίνης να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ. Η Σκοτ εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 για το 11-20 και η ίδια έδωσε το πρώτο ματς μπολ με +10 στο 24-14. Με πρώτο χρόνο η Κατερίνα Γιώτα έγραψε το 25-16, για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ, χάρη στην οποίο ο Θρύλος κλείδωσε την πρωτιά!

Τα σετ: 3-1 σε 1.45. 25-23 (27’), 25-16 (24’), 21-25 (30’), 25-16 (24′)