Άιντραχτ – Λειψία 1-1: Ο Τούτα έσωσε την ομάδα της Φρανκφούρτης στο 90+5′ πριν από τον Ολυμπιακό

<strong
Άιντραχτ – Λειψία 1-1: Ο Τούτα έσωσε την ομάδα της Φρανκφούρτης στο 90+5' πριν από τον Ολυμπιακό

Η Άιντραχτ απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας 1-1 απέναντι στη Λειψία, ισοφαρίζοντας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με ήρωα τον Τούτα, πριν ταξιδέψει στην Ελλάδα για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Europa League.

Η Άιντραχτ απέσπασε ένα βαθμό από το 1-1 με αντίπαλο τη Λειψία, χάρη σε γκολ του Τούτα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για τη 10η αγωνιστική της Bundesliga, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να καταλήξει υπέρ και των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα μακριά από τη “Ρεντ Μπουλ Αρένα”, όμως προηγήθηκαν στο 35′ με τον Γιουσούφ Πόουλσεν, σε μία φάση που προήλθε από κόρνερ που δόθηκε λανθασμένα. Στη συνέχεια, όμως, Ο Κέβιν Τραπ χρειάστηκε να κάνει επεμβάσεις για να αποσοβήσει το 2-0, με τον Ντόμινικ Σόμποσλαϊ να είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης.

Στο 2ο ημίχρονο η ισορροπία δεν άλλαξε, αφού η αντίπαλος του Ολυμπιακού την Πέμπτη στο Europa League δεν είχε τη δημιουργία που χρειαζόταν για να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων. Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά ο Έμιλ Φόρσμπεργκ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0, με τον Τραπ να τον σταματά στο 83′ και στο 89′ τον Σουηδό να σουτάρει άουτ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Φίλιπ Κόστιτς γέμισε με φάουλ με τον Τραπ να έχει ανέβει κι αυτός για το γκολ και τελικά ο Τούτα ήταν αυτός που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

ΑΙΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τούτα, Χιντερέγκερ, Εντικά, Τουρέ (59′ Χάουγκε), Σο, Χρούστιτς (59′ Μπαρκόκ), Ντουρμ (71′ Λάμερς), Κάμαντα, Μπορέ (82′ Άχε), Κόστιτς

ΛΕΙΨΙΑ: Γκούλατσι, Σιμακάν, Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Μουκιέλ, Αϊνταρά, Καμπλ (65′ Λάιμερ), Ανχελίνιο, Ενκουνκού (89′ Όλμο), Πόουλσεν (65′ Σίλβα), Σόμποσλαϊ (83′ Φόρσμπεργκ)