Oλυμπιακός-Βουλιαγμένη 13-11

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βουλιαγμένη στα πέναλτι στον τέταρτο τελικό της Α1 πόλο των Γυναικών. Το πρωτάθλημα θα κριθεί το Σάββατο (24/5) στον Λαιμό.

1073298

”Χρυσή” όνομα και πράγμα! Υπό το βλέμμα του Νίκου Δεληγιάννη η τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Χρυσή Διαμαντοπούλου απέκρουσε δύο πέναλτι και οδήγησε τις “ερυθρόλευκες” στη νίκη και στον πέμπτο τελικό της Α1 Γυναικών στον Λαιμό το Σάββατο (24/5, 20.30).

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 13-11 της Βουλιαγμένης στα πέναλτι (9-9 η κανονική διάρκεια), ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών και το πρωτάθλημα θα κριθεί σε ένα 24ωρο.

Η Βουλιαγμένη πήγε στο “Παπαστράτειο” για να εξασφαλίσει το 12ο πρωτάθλημα στην ιστορία της με τη ψυχολογία στα ύψη μετά την ηγεμονική εμφάνιση στον τέταρτο τελικό. Προηγήθηκε με 8-5 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με την Αγγελική Γερόλυμου και 9-8 δύο λεπτά πριν από το τέλος με τον “κεραυνό” της Χριστίνας Τσουκαλά από την περιφέρεια.

Το κακό για τη Βουλιαγμένη ξεκίνησε με την οριστική αποβολή του προπονητή Κώστα Δήμου και συνεχίστηκε με την ισοφάριση από τη Μπάρμπαρα Μπούικα στην παίκτρια παραπάνω στα 26 δευτερόλεπτα. Η κακή βραδιά για τη Βουλιαγμένη ολοκληρώθηκε όταν η Διαμαντοπούλου απέκρουσε τα πέναλτι της Ιωάννας Χυδηριώτη και της Αλεξάνδρας Ασημάκη.

Με την Αντιγόνη Ρουμπέση να επιστρέφει μετά την απουσία της στο προηγούμενο παιχνίδι, η Βουλιαγμένη είχε τον έλεγχο απέναντι στον Ολυμπιακό που εκδήλωνε νευρικές επιθέσεις. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου έδωσε στις γηπεδούχους το προβάδισμα με 2-1 με γκολ στην παίκτρια παραπάνω, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά το προβάδισμα πέρασε στις φιλοξενούμενες. Με δύο συνεχόμενα γκολ της Τσουκαλά και ένα της Ρουμπέση στην παίκτρια παραπάνω η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 6-3 στο τρίτο οκτάλεπτο.

Η Μπούικα όμως ήρθε στην Ελλάδα για να πάρει το πρωτάθλημα και δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε στο γκολ (5-6) με ολόκληρη την άμυνα της Βουλιαγμένης να βρίσκεται πάνω της. Πάλι η Βουλιαγμένη ξέφυγε (8-5) για να ξεκινήσει η αντεπίθεση του Ολυμπιακού πέντε λεπτά και 23 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Με δύο γκολ της Τετζαλίδου και ενδιάμεσα από τη Μανωλιουδάκη διαμορφώθηκε το 8-8 στα τρία λεπτά και 10 δευτερόλεπτα.

Η Τσουκαλά “πάγωσε” για τα καλά το γεμάτο “Παπαστράτειο”, αλλά η Μπούικα “ζέστανε” ξανά την κερκίδα όταν διαμόρφωσε το 9-9 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Η Ουγγαρέζα εκτέλεσε εύστοχα το πρώτο πέναλτι και στη συνέχεια πήρε το παιχνίδι πάνω της η Διαμαντοπούλου.

Τη Βουλιαγμένη στον πέμπτο τελικό θα κοουτσάρει η πρώην αρχηγός της εθνικής γυναικών, η Κική Λιόση μετά την αποβολή του Δήμου.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-3, 2-2, 4-2 (κ.α), 4-2 (πεν.)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χ.Παυλίδης): Χρ. Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 2, Ε.Πλευρίτου 1, Σώρα, Μανωλιουδάκη 3, Αβραμίδου 1, Καλογεράκου, Μ. Πλευρίτου 1, Μπούικα 5, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου, Γκούζουλα,  Βασιλακοπούλου.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Κ.Δήμου): Κούβδου, Τσουκαλά 3, Χυδηριώτη, Ντάσιου, Πρωτοππαπά, Ξενάκη 1, Ασημάκη, Ρουμπέση 4, Γερολύμου 3, Β. Διαμαντοπούλου, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη, Ζοφώλη, Μαυρωτά, Βαρελίδη.