Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου 3-2

Ύστερα από ένα μεγάλο παιχνίδι στο “Μελίνα Μερκούρη”, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Φοίνικα Σύρου με 3-2 κάνοντας το 2-0 στην ημιτελική σειρά που μεταφέρεται στη Σύρο για τα δύο επόμενα ματς.

volleyΟ Ολυμπιακός υπέφερε στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος με τον Φοίνικα Σύρου. Το εύκολο παιχνίδι της Πέμπτης λίγο έλειψε να γίνει εφιάλτης την Παρασκευή, αλλά επιδεικνύοντας αξιοσημείωτα ψυχικά αποθέματα- και με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να έχει πρόβλημα με τον ώμο του- οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-2 σετ (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15), αναδύθηκαν ως… φοίνικας από τις στάχτες τους, και έκαναν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών. Χρειάζονται μία νίκη για να προκριθούν στους τελικούς της Α1.

Ο Φοίνικας, μετά το πρώτο παιχνίδι που έχασε πολύ εύκολα, ήταν δεδομένο ότι θα αντιδράσει και για τον Ολυμπιακό ο βαθμός δυσκολίας ήταν πολύ μεγαλύτερος, παρά το γεγονός ότι το μομέντουμ φαινόταν «ερυθρόλευκο». Η ομάδα από τη Σύρο μπήκε στο ματς και τα έκανε όλα σωστά σχεδόν από την αρχή: πίεσε στην υποδοχή με το σερβίς της και αύξανε προοδευτικά την απόδοσή της στο μπλοκ και παρέμεινε στο ματς παρά τους παράγοντες που δεν μπορούσε να ελέγξει, όπως ήταν το ανέβασμα στο επίπεδο απόδοσης του Ολυμπιακού στα τέλη του πρώτου σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν διαπιστευτήρια όπως η εμπειρία και οι παραστάσεις για να πάρουν το σετ, παρ’ όλα αυτά ήταν φανερό στο τερέν ότι η πιο φρέσκια ομάδα ήταν ο Φοίνικας.

Αυτό ενδεχομένως να έκανε τη διαφορά σε ένα παιχνίδι της κανονικής περιόδου, τουλάχιστον σε… οριστικό βαθμό, δηλαδή εκ του αποτελέσματος. Ο Ολυμπιακός είχε συνολικά λιγότερους πόντους από τον Φοίνικα (112-112), δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ντιάτσκοφ και ήταν η πιο «αδιάβαστη» ομάδα στο τάραφλεξ. Ο Γιορντάνοφ ήταν εκεί, παρόντας, αλλά δεν μπορούσε να αντιπαρέλθει πλήρως τον τραυματισμό στον ώμο του, ο Θάνος Μαρούλης κλήθηκε να οδηγήσει την ομάδα σε ένα ματς που έγινε κρίσιμο κυρίως από τη στιγμή που το πρώτο παιχνίδι της σειράς ήταν τόσο εύκολο για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο πρώτο σετ με φόρα από τον… πρώτο ημιτελικό. Βρήκαν τον τρόπο να κόψουν τον ρυθμό των Συριανών, με τον Μαρούλη να χαλάει την υποδοχή και τον Γιούρισιτς να κόβει στο μπλοκ και με σερί 4-0 το σκορ πήγε 11-7 (από 7-7), υποχρεώνοντας τον Ανδρεόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε με τον Ντιάτσκοφ, ο οποίος με επιθέσεις και καλό σερβίς έφερε τη διαφορά στον πόντο (16-15), ενώ με μπλοκ του Τσας στον Καλντέιρα οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσια (18-18). Ο Γιούρισιτς με τα φλοτ σέρβις του δημιούργησε πρόσφορο έδαφος για να βρεθεί ξανά μπροστά την ομάδα του Πειραιά (20-18) και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα (επίθεση του Γιορντάνοφ, άσος του Καλντέιρα και επίθεση του Χριστοφιδέλη) να βρεθεί στο σετ μπολ και στο 25-21 με λάθος σερβίς του Τσας.

Τα μπλοκ των Συριανών δημιούργησαν πρόβλημα στον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, σταματώντας τέσσερις φορές τους παίκτες του, ενώ με άσο του Ντιάτσκοφ προηγήθηκαν 5-9. Ο Γιούρισιτς συνέχισε να είναι ο πιο σταθερός παίκτης των «ερυθρόλευκων» και με τρεις προσωπικούς πόντους, επίθεση και δύο μπλοκ στον Τσας, έβαλε ξανά τον Θρύλο στο σετ (8-10). Η τακτική να «φορτώνει» ο Τερζής τον Ντιάτσκοφ απέδωσε καρπούς, με τον Ουκρανό να δίνει εκ νέου αέρα τεσσάρων πόντων στον Φοίνικα (10-14). Οι «ερυθρόλευκοι» ροκάνισαν τη διαφορά και την έριξαν στον πόντο, τελευταία φορά στο 23-24, όμως με λανθασμένες εκτιμήσεις του Καλντέιρα στα αμυντικά τους καθήκοντα δεν πήραν ποτέ τα ηνία και με επίθεση του Γιάνουσεκ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Ο Καζάζης αντικατέστησε τον Βραζιλιάνο με τον Κοκκινάκη στο 5-6, ενώ η ενεργοποίηση του Γιορντάνοφ στην επίθεση διαμόρφωσε το 15-12, με πέντε πόντους του Βούλγαρου. Οι Συριανοί χάλασαν την πρώτη μπάλα με τον Τσας και ισοφάρισαν σε 15-15, ενώ «γύρισαν» και το 21-18 και 23-21 με τα μπλοκ τους και τις επιθέσεις του Ουρανού ακραίου. Ο Φοίνικας είχε τα πρώτα δύο σε σετ μπολ (23-24 και 24-25), ενώ η πρώτη ευκαιρία που πήρε ο Θρύλος πέρασε ανεκμετάλλευτη, αφού η αρχική υπόδειξη για άουτ του Ντιάτσκοφ άλλαξε, ορθά, σε φιλέ του Γιούρισιτς για το 26-26. Ωστόσο, με δύο διαδοχικά μπλοκ στον Γιάνουσεκ, του Σέρβου κεντρικού και του Γιορντάνοφ έγινε το 28-26.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση με πρωταγωνιστές τους φιλοξενούμενους, που με πίεση σε όλους τους τομείς είχαν σταθερά σημαντικό προβάδισμα μέχρι το τέλος. Παρά τις προσπάθειες του Καζάζη να αλλάξει την κατάσταση, με εναλλαγές Καλντέιρα και Κοκκινάκη (ο πρώτος μπήκε στο 0-5 και ξαναβγήκε στο 18-22) και τον Σωτηρίου αντί του Γιορντάνοφ (στο 7-12), το 2-2 έμοιαζε -και αποδείχθηκε- θέμα χρόνου. Σε θρίλερ εξελίχθηκε το πέμπτο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το τέλος. Στο τέλος, όμως, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε το πιο καθαρό μυαλό. Το λάθος σερβίς του Τσας, το έκτο λάθος του Φοίνικα στο πέμπτο σετ από τα επτά συνολικά και ο άσος του Γιορντάνοφ που ακολούθησε έφερε τον Ολυμπιακό στο ματς μπολ με 14-13. Φιλέ του Κιόση «εκμηδενίστηκε» από άουτ σερβίς του Ντιάτσοφ, ενώ η ψυχή του Κώστα Χριστοφιδέλη έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Θρύλου. Ο αρχηγός τελείωσε την επίθεση για το 15-16 και με μπλοκ στον Γιάνουσεκ έδωσε τέλος στην αγωνία.

Ο Ολυμπιακός ήταν μία ομάδα που περισσότερο απ’ όλα εναπέθετε τον χαρακτήρα του και την προσωπικότητα των παικτών του σε κάθε φάση: το πείσμα του Χριστοφιδέλη, τον χαρακτήρα του Γιούρισιτς, ο οποίος έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με την ερυθρόλευκη, το θάρρος του Καλντέιρα και τα ξεσπάσματα του «Σούπερ Μπόμπο». Όταν το σετ γινόταν θέμα κλωστής ο Ολυμπιακός έβρισκε τον τρόπο, απέναντι σε μία ομάδα που οι λεγεωνάριοί της ήταν σε καλό κύκλο, πλην του Ντιάτσκοφ που ήταν φανταστικός.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15)