Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-0

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του στο πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ, με αντίπαλο τον Φοίνικα Σύρου, του οποίου επιβλήθηκε με 3-0 σετ.

1099304

Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας σε καλή μέρα τον Καλντέιρα και τον Χριστοφιδέλη, πήρε εύκολα – και πάνω απ’ όλα δίκαια – τη νίκη, η οποία του δίνει ένα σημαντικό ψυχολογικό προβάδισμα ενόψει του αυριανού, δεύτερου ματς.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και από το πρώτο πόντο έδειξε τα… δόντια του στην ομάδα της Σύρου. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έκανε το 7-1 και στη συνέχεια κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Το 25-18 ήταν το τελικό σκορ του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι τα μέσα, αλλά στη συνέχεια ο Θρύλος ανέβασε ρυθμούς και αφού έκανε το 16-13, στη συνέχεια απλά κράτησε την υπέρ του διαφορά. Το σετ έληξε 25-22.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η ομάδα της Σύρου μπήκε σαφώς πιο δυνατά, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν τους άφησαν και πολλά περιθώρια. Ο Ολυμπιακός και πάλι από τα μέσα του σετ ανέβασε ρυθμούς και έτσι έκανε το 25-18.

Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 11 (8/17 επ, 3 μπλοκ, 63% υπ – 63% άριστες), Μαρούλης, Γιούρισιτς 10 (3/6 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Καλντέιρα 20 (19/29 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ – 48% άριστες), Κιόσης 8 (4/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 4 (4/15 επ) / Στεφάνου (λ – 64% υπ, 64% άριστες), Κοκκινάκης 1 (1/3 επ), Σωτηρίου 3 (3/4 επ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Τσας 1 (1/7 επ), Γιάνουσεκ 7 (5/18 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 42% άριστες), Ντιάτσκοφ 16 (15/22 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/10 επ, 1 άσσος, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 82% υπ – 59% άριστες), Τσέργας, Λάππας 9 (6/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ – 45% άριστες), Σφενδυλάκης