Ολυμπιακός – Εθνικός 3-2

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 κάνοντας την ανατροπή. Μεγάλη εμφάνιση από Χριστοφιδέλη και Καλντέιρα.

1107143Το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ έκανε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 3-2 σετ επί του Εθνικού στον πρώτο αγώνα κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή. οι πρωταθλητές ήταν πίσω με 2-1 σετ και 13-8 στο τέταρτο κι όμως κατάφεραν να πάρουν τον αγώνα.

Τεράστια εμφάνιση έκαναν ο Χριστοφιδέλης και ο Καλντέιρα. Πολύτιμος ήταν ο Στεφάνου, ενώ η χρυσή αλλαγή του Καζάζη ήταν ο Κοκκινάκης. Ο νεαρός άσος μπήκε στη θέση του τραυματία Γιορντάνοφ και παίζοντας ως διαγώνιος (αντί για ακραίος που είναι η κανονική του θέση) βοήθησε στο να γυρίσει το παιχνίδι.

Το ματς:

Ο Εθνικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι ο Γιορντάνοφ δεν ήταν σε καλή ημέρα.

Πολύ γρήγορα όμως ξύπνησε ο Καλντέιρα και το παιχνίδι πήρε φωτιά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 20-20. Τότε οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα επί μέρους 3-0 με τα σερβίς του Κουρνέτα και έγινε το 23-20. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ψύχραιμοι και με τον Καλντέιρα πήραν το σετ με 25-23.

Και στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ήταν εκείνος που έδειχνε να πατά καλύτερα. Ο Γιορντάνοφ με το πρόβλημα στον ώμο συνέχισε να είναι σε ρηχά νερά με το μπλοκ του Εθνικού να δουλεύει εξαιρετικά.

Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τρεις (18-15) στα μισά του σετ. Τότε πήγε στο σερβίς ο Κώστας Χριστοφιδέλης και χάλασε την υποδοχή του Εθνικού με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν με 21-18.

Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια είχαν δύο σετ μπολ, αλλά με άουτ επίθεση από τον Γιορντάνοφ και ένα μπλοκ του Ανδρεάδη έκανε το 24-24. Ο Χριστοφιδέλης έκανε το 25-24, αλλά ο Εθνικός με ένα επί μέρους 3-0 έκανε το 27-25, πήρε το σετ και έκανε το 1-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε ακόμα και με 10-4 πριν ξεκινήσει η αντεπίθεση του Εθνικού. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά σιγά να ψαλιδίζουν τη διαφορά.

Με τους ερυθρόλευκους να είναι μπροστά με 13-9, ο Εθνικός έτρεξε ένα επί μέρους 7-2 και πέρασε μπροστά με 16-15. Έκτοτε η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και πήρε εύκολα το τρίτο σετ με 25-21 με τον Ράιτς να πυροβολεί από παντού.

Αντίστροφη ήταν η εικόνα στο τέταρτο σετ. Ο Εθνικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά και έχτισε μια διαφορά η οποία έφτασε στους 5 (13-8). Ο Κοκκινάκης μπήκε σε αυτό το σημείο στη θέση του Γιορντάνοφ ο οποίος παρά την προσπάθειά του δεν μπορούσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε.

Αντίθετα, ο νεαρός ακραίος παίζοντας ως διαγώνιος έκανε τη διαφορά. Με το σερβίς του Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός έφερε το σετ στα ίσα 13-13 και μετά έχοντας τον Κοκκινάκη σε εξαιρετική ημέρα ανέβασε στροφές και κατάφερε να κάνει την ανατροπή, πήρε το σετ με 25-23 και το έστειλε στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο τάι μπρέικ και είχε συνέχεια το προβάδισμα. Ο Εθνικός προσπάθησε να γυρίσει το σετ με όπλο του το σερβίς του Μιγαΐλοβιτς. Ο Σέρβος πήγε στο σερβις στο 14-9 και το έκανε 14-12. Τότε ο Καλντέιρα με ένα έξυπνο πλασέ τελείωσε το σετ και το παιχνίδι.

Τα σετ: 25-23 (1-0), 25-27 (1-1), 21-25 (1-2), 25-23 (2-2), 15-12 (3-2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 21 (20/39 επ, 1 άσσος, 67% υπ – 52% άριστες), Γιούρισιτς 13 (8/15 επ, 5 μπλοκ), Καλντέιρα 27 (23/49 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 36% υπ – 18% άριστες), Κιόσης 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 10 (10/37 επ), Κουρνέτας 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 69% υπ – 61% άριστες), Κοκκινάκης 7 (6/13 επ, 1 άσσος, 63% υπ – 50% άριστες), Σωτηρίου

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 29 (25/56 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 17 (13/44 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 44% άριστες), Σιδηρόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 12 (7/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ – 38% άριστες), Ανδρεάδης 14 (8/11 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ – 59% άριστες), Κ. Δαλακούρας, Αγγελόπουλος