Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0

Ο Ολυμπιακός έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τη Μονζόνι επιβλήθηκε με 3-0 επί της και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Κλειδιά το σερβίς και το μπλοκ για τις ερυθρόλευκες.

1101888Την ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο τελικό πήρε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί της ΑΕΚ και έκαναν το 1-1 στη σειρά των τελικών. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη είχαν εξαιρετικό σερβίς το οποίο από τα μισά του πρώτου ήταν το κλειδί για τις γηπεδούχες.

Από εκεί και πέρα σημαντική δουλειά έκανε και το ερυθρόλευκο μπλοκ με την Μονζόνι να δεσπόζει και να παίρνει κρίσιμους πόντους.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε αυτό. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν να προηγηθούν αρχικά με τρεις πόντους (10-7) και με πέντε (18-13).

Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Ο Γιάννης Νικολάκης έβαλε την Τέζα στη θέση της Χριστοδούλου και την Κωνσταντίνου σε αυτή της Κις. Αρχικά, οι ερυθρόλευκες μείωσαν σε 19-17 και τότε πήγε στο σερβίς η Σοφία Κοσμά.

Η ακραία του Ολυμπιακού πήρε δύο άσους, χάλασε την υποδοχή της ΑΕΚ και όταν έφυγε από το σερβίς το σκορ ήταν 22-19 υπέρ των ερυθρόλευκων. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες κράτησαν τη διαφορά στο σκορ και πήραν το σετ με 25-22.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν και το δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 10-6, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά με 16-14.

Οι γηπεδούχες έτρεξαν από την πλευρά τους ένα επί μέρους 5-0 και πέρασαν μπροστά στο σετ με 19-16 και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για το 2-0. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι οι ερυθρόλευκες πήραν το σετ με 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και με κεκτημένη ταχύτητα ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι παίρνοντας το σετ με 25-15 και το παιχνίδι με 3-0.

Η σειρά των τελικών είναι πλέον 1-1. Ο επόμενος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 23 Απριλίου στην έδρα της ΑΕΚ.

Τα σετ: 25-22, 25-20,25-15

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Κοσμά 8 (6/17 επ., 2 άσοι, 71% υπ. – 50% άριστες), Κις 11 (7/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μονζόνι 12 (6/11 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 14 (12/26 επ., 2 άσοι, 55% υπ. – 45% άριστες), Κονόμι – λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Κωνσταντίνου 2 (2/5 επ.), Τέζα, Λαμπρούση

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 8 (7/19 επ., 1 άσο, 41% υπ. – 27% άριστες), Γιακουμή 2 (2/5 επ.), Γιόσοβιτς 12 (12/29 επ.), Τοτσίδου 5 (3/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 33% άριστες), Ρόγκα –λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Λαδένη 1, Κρουκ 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ. 33% υπ. – 20% άριστες), Καββαθά 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ)