Με περίπατο στους «8»

Χωρίς να… ιδρώσει νίκησε στα Βριλήσσια η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού την ομώνυμη ομάδα στο μονό παιχνίδι της φάσης των  «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.volley1

Οι «ερυθρόλευκες» προκρίθηκαν με περίπατο στους προημιτελικούς, κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου για τέταρτη διαδοχική φορά. Το σκορ, 0-3 (15-25, 14-25, 19-25), λέει όλη την ιστορία για το τι πραγματικά συνέβη στο κλειστό των Βριλησσίων.

Oι νταμπλούχες μπήκαν από το ξεκίνημα δυνατά, με τακτική την οποία εφήρμοσαν σε όλη τη διάρκεια του ματς και πέρασαν έτσι από την έδρα όπου γνώρισαν τη μοναδική τους ήττα στο πρωτάθλημα. Θα είναι έτσι παρούσες στην κλήρωση των προημιτελικών που θα γίνει το πρωί της Παρασκευή, μαζί με τους ΑΕΚ, Παναθηναϊκό, Ηρακλή Θ., Πανναξιακό, Ηρακλής Κηφ., ΟΠΕΡ και Ανατόλια.

Στο πρώτο σετ το «ερυθρόλευκο» μπλοκ ήταν παρόν εκεί που έπρεπε, καθώς τα σερβίς προκάλεσαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων κι έτσι η επικράτηση ήρθε εύκολα, με κορυφαίες της Μονζόνι, Κις και Τένεβα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1, 14-9, 21-12 και «καθάρισε» με άστοχη επίθεση της Χαντάβα (25-15).

Στο δεύτερο σετ τα Βριλήσσια προηγήθηκαν με 3-1 (μπλοκ της Χατζηνικολάου) και ήταν μπροστά ως το 7-6. Ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά με 8-7 και μετά «έτρεξε» σερί 7-0 μετατρέποντας το 9-9 σε 16-9 (4 πόντοι της Κις με 2 άσους). Από την άλλη, η ομάδα του Ρουμελιώτη δεν είχε υποδοχή, άρα και καλή επίθεση κι έτσι, με νέο σερί 5-0, οι νταμπλούχες έφτασαν στο 23-12 και με πόντο της Κοσμά πανηγύρισαν το 2-0 με 25-14.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 5-0, αλλά τα Βριλήσσια έδειξαν να αντιδρούν και ισοφάρισαν σε 6-6, αλλά ήταν κάτι προσωρινό. Η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε νέο σερί 5-0 για το 12-7, έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά 7 πόντων (16-9) και παρά τον άσο της Οικονομίδου για το 17-14, έφτασε στη νίκη με 25-19.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Μανώλης Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς, Ριμπέιρο 4 (1 άσος, 3/16 επ., 50% υπ.), Τιριάφ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (1 άσος, 4/8 επ., 4 μπλοκ), Χαντάβα 6 (5/29 επ, 50% υπ., 1 μπλοκ), Σκόνδρα (λ, 62% υπ.), Καραγκούνη, Κοκίου 1 (1/1 επ.), Γιοβάνη 1 (1/6 επ.), Μαβιλίδη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 7 (1 άσος, 4/4 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 5 (1 άσος, 4/14 επ., 65% υπ.), Κις 17 (4 άσοι, 10/23 επ., 3 μπλοκ), Μονζόνι 13 (2 άσοι 5/9 επ., 6 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1 άσος, 0/3 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (11/22 επ., 67% υπ., 2 μπλοκ), Κονόμη (λ, 55% υπ.)