Ήταν απλά ένας κακός Ολυμπιακός…

Ο Πολύ κακός Ολυμπιακός γνώρισε την Ήττα στην Τούμπα με 3-1( ο Ποντένσε το γκολ του Ολυμπιακού) , αφήνοντας τον  μακριά από τον τίτλο, καθώς ο ΠΑΟΚ είναι πλέον στο +9.

ΠΑΟΚ(Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί, Άκπομ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Νάτχο, Γκιγέρμε, Λάζαρος, Φορτούνης, Ποντένσε, Γκερέρο

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία  του Λάζαρου στο   2o Λάζαρος  απειλεί. Με μακρινό σουτ λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.

Ο Βιεϊρίνια έκανε το 1-0 μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο παίχτης του ΠΑΟΚ  κάνει την κούρσα και σουτάρει, ο Νάτχο με τον Τοροσίδη βάζουν την κόντρα, ο Σα δεν μπορεί να αποτρέψει την πορεία της προς τα δίχτυα. Το τέλειο ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ. Ο Ποντένσε δεν έχει γυρίσει να ντουμπλάρει στη φάση και ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, βρίσκει πολύ χώρο.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 με τον  Μπίσεσβαρ να  αρχίζει και τελειώνει τη φάση. Ο Ολλανδός ανοίγει στον Ζαμπά, αυτός κάνει τη σέντρα, ο Άκπομ πιάνει μια κακή κεφαλιά που στρώνεται όμως στον Μπίσεσβαρ που σε κενό τέρμα κάνει το 2-0 στο 19ο Λεπτό.

Το ημίχρονο τελείωσε με 2-0 για τον ΠΑΟΚ να είναι ποιο αποτελεσματικός  στης φάσεις που είχε.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός βγήκε ποιο αποφασισμένος και έχασε μεγάλη ευκαιρία  ο Φορτούνης πασάρει στον Ντίας,μετά από ωραία ενέργεια, παράλληλη σέντρα του τελευταίου, δεν προλαβαίνει ο Γκερέρο στο 47ο λεπτο.

Το δεύτερο μέρος ‘ήταν πολύ κακό παραγωγικά καθώς μέχρι το 82ο λεπτό , οι φάσεις ήταν 1 για τον ΠΑΟΚ  , Και 1 για τον Ολυμπιακό

Το 3-0 ήρθε από τον Ακομπ   στο 84ο λεπτό Ύστερα από λάθος γύρισμα στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έγινε διεκδικήσιμη, ο Ακπόμ κέρδισε αρχικά τον Σισέ σε ταχύτητα και στη συνέχεια βρέθηκε απέναντι από τον Σα και τον πλάσαρε ωραία.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε  3-1 με τον  Ζιλ Ντίας να κανεί  ωραία κίνηση από τ’ αριστερά, συρτό σουτ, δεν έδιωξε καλά ο Πασχαλάκης και ο Ποντένσε μείωσε από κοντά

Στην συνέχεια της επίθεσης που έκανε ο Ολυμπιακός στο 92+2 Ο πολύ θετικός Ζιλ Ντίας έκανε ένα καλό σουτ προς την εστία του Πασχαλάκη. Μετά από αυτή την ευκαιρία ο Μανθάνο σφύριξε την λήξη, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την πρώτη ήττα για το 2019 και να μένει -9 από την κορυφή

Οι 11αδες

ΠΑΟΚ(Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80’ λ.τρ Γιαννούλης), Σάκχοφ (53’ Ολιβέιρα), Μαουρίσιο , Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (84’ Πέλκας), Ελ Καντουρί, Άκπομ

Στον πάγκο έμειναν οι: Ρέι, Ίνγκασον, Σφιντέρσκι, Λημνιός

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Νάτχο (46’ Καμαρά), Γκιγέρμε, Λάζαρος (46’ Ζιλ Ντίας), Φορτούνης (76’ λ.τρ. Φορτούνης), Ποντένσε, Γκερέρο

Στον πάγκο έμειναν οι: Λοντίγκιν, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Μιράντα