Ελσίνκι-ΑΠΟΕΛ 2-2: Κεφαλιές… πρόκρισης Ντε Βινσέντι 71, Σιέρινταν 75

elsinkiapoel02ken

Με δύο γκολ από κεφαλιές στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε το 2-0 του πρώτου μέρους και κατάφερε να φύγει από το Sonera με το ισόπαλο 2-2 που του δίνει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση. Ο Σάβατζ σκόραρε αμφότερα τα τέρματα των Φινλανδών (11′, 44′ πεν.), με δύο κεφαλιές ισοφάρισαν οι γαλαζοκίτρινοι (Ντε Βινσέντι 71, Σιέρινταν 75′). Ευεργετική αποδείχθηκε η αποβολή του Καντζί στο 48ο λεπτό.

Εικόνα αγώνα

Αμέσως μετά τη συμπλήρωση του πρώτου αναγνωριστικού δεκαλέπτου, κατά το οποίο δεν σημειώθηκε τίποτα το αξιόλογο, η Ελσίνκι ευτύχησε στην πρώτη της ουσιαστικά καλή φάση να ανοίξει το σκορ. Ο Κάντζι στο 11ο λεπτό έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Σάβατζ ο οποίος έκανε την κούρσα, μπαίνοντας στην περιοχή ντίπλαρε τον Καρλάο και με πλασέ στην κλειστή γωνία του Πάρντο έδωσε το προβάδισμα στη φινλανδική ομάδα.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να συνέλθει ωστόσο δεν έβρισκε τον τρόπο να μπει απειλητικά στην αντίπαλη περιοχή και η πρώτη του καλή ευκαιρία ήταν ένα δοκάρι που προήλθε από… σέντρα του Σέρτζιο (21′).

Δύο λεπτά αργότερα η Ελσίνκι είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν ο σκόρερ Σάβατζ έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Πάρντο δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα και με δεύτερη προσπάθεια την πρόλαβε πριν αυτή περάσει την γραμμή.

Το φάουλ που εκτέλεσε με σέντρα ο Χαραλαμπίδης στο 32′ δεν απείλησε, ενώ η κεφαλιά του Καρλάο τρία λεπτά αργότερα πέρασε έξω.

Οι γαλαζοκίτρινοι στάθηκαν άτυχοι στο 38′ αφού σημάδεψαν για δεύτερη φορά το δοκάρι του Τόρνες. Ο Σέρτζιο εκτέλεσε ένα μακρινό φάουλ με σέντρα, ο Σιέρινταν με κεφαλιά-πάρα βρήκε τον Καρλάο ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η Ελσίνκι σόκαρε τον ΑΠΟΕΛ στο 44′ όταν κατόρθωσε να φτάσει σε δεύτερο τέρμα. Ο Πολωνός διαιτητής υπέδειξε λανθασμένα πέναλτι μετά την επαφή του Καρλάο στον Άλο, ο Σάβατζ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, σκοράροντας το δεύτερο του τέρμα και κάνοντας το 2-0.

Oι ισορροπίες άλλαξαν νωρίς στην επανάληψη αφού μόλις στο 48ο λεπτό η Ελσίνκι έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Καντζί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί και στο 52′ έφτασε στο γκολ το οποίο όμως δεν μέτρησε αφού ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Αντωνιάδη που υποδέκτηκε την μπάλα στο αριστερό άκρο πριν βγάλει τη σέντρα στον Ντε Βινσέντι που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το συρτό σουτ του Γκόμες στο 59′ πέρασε έξω, όπως και το σουτ του Ντε Βινσέντι στο 65′.

Οι γαλαζοκίτρινοι αύξαναν συνεχώς την πίεσή τους μέσα στα αντίπαλα καρέ και κατόρθωσαν να φτάσουν στο γκολ στο 71ο λεπτό, με πανέμορφη κεφαλιά του Ντε Βινσέντι μετά τη σέντρα του Γκόμες από δεξιά.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από τους λιγοστούς φίλους του ΑΠΟΕΛ στις εξέδρες ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και πλέον γύρισε για τα καλά τα δεδομένα υπέρ του. Ο Ντε Βινσέντι έβγαλε την μπαλιά στην περιοχή και ο Σιέρινταν με κεφαλιά νίκησε τον Τόρνες γράφοντας το 2-2 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Μετά την ισοφάρισε ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε μπροστά και προσπάθησε για το τρίτο τέρμα ενώ και η Ελσίνκι προσπάθησε μέσω αντεπιθέσεων κυρίως να πάρει εκ νέου το προβάδισμα.

Πέραν από το σουτ του Μοράις που πέρασε έξω στο 84′ μετά από ένα μελέ που προηγήθηκε στην περιοχή της Ελσίνκι δεν σημειώθηκε κάτι το ιδιαίτερο και το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει μια δύσκολη αλλά δίκαιη ισοπαλία που του δίνει το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού του ΓΣΠ.

MVP: Τόμας Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός σκόραρε το πρώτο γκολ, σέρβιρε το δεύτερο και η παρουσία του βοήθησε πολύ τον ΑΠΟΕΛ να φτάσει στην ισοφάριση και το θετικό αποτέλεσμα.

UP: Σάβατζ. Σκόραρε αμφότερα τα τέρματα της ομάδας του ενώ ήταν γενικότερα ο πιο επικίνδυνος παίκτης των Φινλανδών.

DOWN: Ο ΑΠΟΕΛ του πρώτου ημιχρόνου προβλημάτισε αρκετά τους φίλους του και έφερε στο μυαλό τον ΑΠΟΕΛ των περσινών ευρωπαϊκών αποκλεισμών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο πεντάλεπτο 71′-75′ και στις κεφαλιές των Ντε Βινσέντι και Σιέρινταν που έφεραν την ισοφάριση.