Δεύτερη φάπα Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον Ποα στην Κυψέλη και μετά την ήττα του ΑΟ Κηφισιάς στην Αλεξανδρούπολη έμεινε μόνος πρώτος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

1094966Τηνμοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Ολυμπιακός μετά από μια δύσκολη επικράτηση με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό με 3-1 στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Με πρώτο “βιολί” τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 25 πόντους και εξαιρετικό μπλοκ επιβλήθηκε των “πρασίνων” και χρειάζεται ουσιαστικά ένα βαθμό για να κατοχυρώσει την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Την ίδια ώρα ο συγκάτοικος του στην κορυφή, ο Αθλητικός Όμιλος Κηφισιάς γνώριζε την ήττα με 3-1 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Οι γηπεδούχοι καταλαμβάνουν τη δεύτερη θέση και την ερχόμενη εβδομάδα παίζει με τον Ολυμπιακό.

Το ματς κρίθηκε στην εξαιρετική παρουσία του Ολυμπιακού πάνω στο φιλέ, όπου κυριάρχησε σε ό,τι αφορά το μπλοκ, αλλά και στο πάθος των Κυπελλούχων Ελλάδας που παρά τα πολλά προβλήματα με τους τραυματισμούς (σ.σ.: προστέθηκε ένα ακόμα μέσα στον αγώνα με τον Πόα, με τον Κουρνέτα) κατάφερε να τους δείξει ποιος είναι ο βασιλιάς του ελληνικού αθλητισμού και ποιος ο αιώνιος πελάτης!

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που μέχρι το 18-18 ήταν μεγάλο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις να το κατακτήσουν. Στο σημείο αυτό όμως, ο Χριστοφιδέλης πήγε στο σερβίς και είτε με άσσο, είτε δυσκολεύοντας τους γηπεδούχους και δίνοντας το δικαίωμα στον Γιορντάνοφ να… πυροβολεί, έφερε τους Πειραιώτες μπροστά με 18-24. Οι «πράσινοι» πήραν δύο μαζεμένους πόντους και θέλησαν να αντιδράσουν, αλλά, αλλά και πάλι ο Γιορντάνοφ με επίθεση έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα που από τους δύο πήγαινε στους τρεις το πολύ πόντους, διαφορά που τους είχε φαβορί για το 0-2. Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη αντέδρασαν μετά το 15-18 και έφεραν το ματς στα ίσια (19-19). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το 22-22, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, αλλά ένα 3-0 του «τριφυλλιού» με επίθεση Μπέλλου, λάθος επίθεση Γιορντάνοφ και επίθεση Γκάλιτς, έφερε το ντέρμπι στα ίσια και έκανε την Κυψέλη να πάρει… φωτιά.

Παρότι η ψυχολογία μετά το 1-1 έδειχνε να είναι υπέρ των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο τρίτο σετ και πήραν γρήγορα μια διαφορά τεσσάρων πόντων, την οποία και όχι μόνο κράτησαν, αλλά και μεγάλωσαν φτάνοντας να προηγούνται με 6-14. Εκεί όμως που όλα έδειχναν χαμένα για τον Παναθηναϊκό με ένα επιπλέον σκορ 9-1, έφεραν το ματς στα ίσια (15-15). Στο 16-16 όμως ένα λάθος σερβίς του Καριπίδη και δύο μπλοκ του Κιόση έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό στην θέση του οδηγού (16-19). Οι Πειραιώτες συνέχισαν να μεγαλώνουν την διαφορά και στο 19-24 ήρθε η αντίδραση των «πράσινων» που μείωσαν σε 22-24, αλλά μετά από μια εξαιρετική άμυνα και επίθεση του Καλντέιρα, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το σετ και προηγήθηκαν με 2-1.

Το μοναδικό σετ που δεν υπήρξε υποψία ντέρμπι ήταν το τέταρτο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει γρήγορα μια διαφορά, να την κρατάει, παρά την αντίδραση του Παναθηναϊκού και στο τέλος να φτάνει με σχετική άνεση στη νίκη. Μια νίκη που όπως αναφέραμε τον φέρνει στην κορυφή, με τον Παναθηναϊκό πλέον να θέλει τη νίκη επί του Άρη στην Μίκρα με 3-0 ή 3-1 και ήττα του Άρη από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 3-0 ή 3-1, για να βρεθεί στην οκτάδα και να γλιτώσει την ψυχοφθόρα διαδικασία των πλέι άουτ.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 22-25, 17-25.