”Χ”άραξαν στην βροχή Λαμία – Ολυμπιακός 3-3

Ο Ολυμπιακός έχει προβάδισμα πρόκρισης με το 3-3 στη Λαμία, όμως την καλή εικόνα που έβγαλαν στο ντεμπούτο τους στην 11άδα οι Σολδάνο (γκολ και 2 ασίστ) και Ντίας (γκολ), χάλασε από την κακή εικόνα και τα λάθη άμυνας και Χουτεσιώτη!

Γράφει ο Καλογερόπουλος Κωνσταντίνος.
ΜΕ 4-4-2 Ο ΜΑΡΤΙΝΣ
Ο Πέδρο Μαρτίνς – όπως αναμενόταν – θα έχει διάταξη 4-4-2 στο ματς Κυπέλλου με την Λαμία αλλά τον Χουτεσιώτη στα γκολπόστ του Ολυμπιακού. Η διάταξη του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης πορτιέρο, Μεριά και Μιράντα στο κέντρο άμυνας, Ανδρούτσος δεξί μπακ και Τσιμίκας αριστερά, κέντρο με Μπουχαλάκη και Καμαρά, Ντίας και Μασούρα στα άκρα της επίθεσης και Χασάν και Σολδάνο μπροστά.
Στην ροή του αγώνα  η Λαμία πήρε προβάδισμα στο σκορ Σ το 9ο λεπτό ο Τσούκαλος με σουτ μπροστά από τον Μεριά έκανε το 1-0 σε φάση όπου ο Χουτεσιώτης είχε λανθασμένη αντίδραση και παρότι βρήκε την μπάλα με το χέρι δεν την συγκράτησε για να δεχθεί γκολ. Στο 12ο λεπτό σε φάση που ξεκίνησε με μπαλιά του Μιράντα ο Σολδάνο έκανε το γύρισμα και ο Ζιλ Ντίας εξαιρετικά έκανε από κοντά το 1-1. Ήταν το πρώτο γκολ του Πορτογάλου με τον Ολυμπιακό και η πρώτη ασίστ του Σολδάνο.
Το δεύτερο γκολ της Λαμίας ήρθε 31ο λεπτό οπού ο Πίτι πέρασε τον Ντίας και έκανε σέντρα με τον Μπουχαλάκη να βάζει το πόδι του για να διώξει την μπάλα αλλά να την στέλνει στα δίχτυα. Το α’ μέρος πάντως παρότι η Λαμία έβαλε για τα καλά δύσκολα στον Ολυμπιακό τελείωσε με 3 – 10 τελικές. με τους Σόλδανο και Μασούρας να είναι οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.
Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και στο 51ο λεπτό μετά από γύρισμα του Γιώργου Μασούρα προς τον Σολδάνο όπου πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την κόκκινη φανέλα, έγινε το 2-2 σε μία φάση όπου από την Λαμία υπήρξαν παράπονα ότι η μπάλα είχε βγει πριν την βγάλει ο Έλληνας χαφ. το 3ο γκολ του Ολυμπιακού ήρθε από ωραία προσπάθεια  του Ανδρούτσου στο 61ο λεπτο καθώς  ελίχθηκε εξαιρετικά και έδωσε στον Καμαρά που ‘έσκαψε’ για τον Σολδάνο, με τον Αργεντίνο να δίνει με κεφαλιά την μπάλα στον Χασάν που σκόραρε από κοντά το 3-2.
Το κενό στην άμυνα δεν είχε καλυφθεί στον αγώνα και έτσι στο   62ο λεπτό ο Τσούκαλος σκόραρε ξανά για το 3-3. Μετά από μία εξίσου ωραία επίθεση της Λαμίας με πάσα – τακουνάκι του Ασούμπρε προς τον Βασιλαντωνόπουλο που έβγαλε την μπαλιά που έφτασε στον Τσούκαλο ο οποίος σούταρε προ του Μεριά για το 3-3.
Παρ όλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν πιστεύω να βρει δυσκολίες κόντρα στην Λαμία, και θα πάρει την πρόκριση για τους 4 του κυπέλλου.