Αρης – Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Αρη με 3-0 στη Μίκρα και κατέκτησε ακόμα ένα τρίποντο στην προσπάθειά του να τερματίσει όσο πιο ψηλά γίνεται στην τελική κατάταξη.

Με δεδομένη την κούραση και τους μικροτραυματισμούς οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν από τους Θεσσαλονικείς, ιδίως στο πρώτο σετ, όταν και ο Αρης ροκάνισε τη διαφορά (12-17, 15-19) και ισοφάρισε σε 20-20.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος σε ματς μπολ (22-24) και μετά από μία χαμένη ευκαιρία ο Γιορντάνοφ -κορυφαίος της αναμέτρησης- έβγαλε την άμυνα του ματς, στη γραμματεία μετά από κακή αντίδραση του Στεφάνου σε σερβίς του Αρμενάκη, για να τελειώσει πάνω στο φιλέ ο Σμαραγδής.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στο δεύτερο σετ από το 15-16 και έπειτα για να διπλασιάσουν τα σετ τους, εκμεταλλευόμενοι και τα νεύρα των γηπεδούχων, ενώ στο τρίτο σετ η μεγάλη διαφορά που εξασφάλισαν (9-14, 13-19) επέτρεψε στον Δημήτρη Καζάζη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε Κιόση, Μαρούλη και Σωτηρίου. Η χαλάρωση των Πειραιωτών επέτρεψε στον Αρη να μαζέψει τη διαφορά (17-20, 19-21), όμως το 0-3 ήρθε τελικά άνετα.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 20-25, 20-25)

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Κουτσονίκας): Κυριακίδης 11 (7/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 77% υπ – 46% άριστες), Ντίνας 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 5 (5/13 επ, 85% υπ – 31% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1 άσσος), Γάτσης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 8 (5/15 επ, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 100% υπ – 64% άριστες), Τσομπάνογλου (λ, 100% υπ – 0% άριστες), Χατζηπαραδείσης, Ντάμποβιτς 1 (1/1 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 2 (2 μπλοκ, 85% υπ – 31% άριστες), Γιούρισιτς 10 (8/9 επ, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 6 (6/15 επ, 83% υπ – 33% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (19/32 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (6/7 επ, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (2/2 επ) / Στεφάνου (λ, 100% υπ – 43% άριστες), Μαρούλης, Κιόσης 1 (1/1 επ), Σωτηρίου 1 (1 άσσος).