ΑΕΛ-Ζενίτ 1-0

aelzenit14

Καλύτερη η Ζενίτ, «κρατήθηκε» η ΑΕΛ

Με την Ζενίτ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιουργώντας σημαντικές φάσεις στην εστία του Φεγκρούς κινήθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ντάνι στο 5’ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη ρώσικη ομάδα. Ο Χουλκ προχώρησε κάθετα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ντάνι που αστόχησε με αριστερό σουτ στην περιοχή.

Ο Βίτσελ στο 14’ και ο Χουλ τρία λεπτά αργότερα δημιούργησαν νέες απειλητικές φάσεις στα καρέ της ΑΕΛ. Σύμμαχο στην προσπάθεια του Φεγκρούς να διατηρήσει το μηδέν παθητικό στάθηκε το δοκάρι. Ο Ντάνι στο 24’ υποδέχθηκε τη μπάλα από τον Χουλκ στην περιοχή με το πλασέ του να βρίσκει το δεξιό δοκάρι της εστίας.

Η ΑΕΛ που αγωνίστηκε με τρία αμυντικά χαφ κατάφερε να αφήσει ανέπαφη την εστία του Φεγκρούς ωστόσο στερήθηκε στο δημιουργικό κομμάτι απόντος του Μπεμπέ.

Το… κάρφωσε ο «Γκίγκι»

Πανομοιότυπο σκηνικό είδαμε και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ζενίτ να διατηρεί επιθετική πρωτοβουλία και την ΑΕΛ να δυσκολεύεται στην ανάπτυξη.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ σε 2-3 περιπτώσεις ωστόσο τα σουτ των ποδοσφαιριστών της Ζενίτ δεν βρήκαν στόχο.

Στην πρώτη φάση της η ΑΕΛ ευτύχησε να πάρει προβάδισμα όταν ο Μπεμπέ έκανε τη σέντρα στο 64’ με τον Γκιγκίεβιτς να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι.

Τα… θετικά για την ΑΕΛ αυξήθηκαν στο 67’ όταν ο Βίτσελ δέχθηκε την κόκκινη κάρτα μετά από χτύπημα του Βίτσελ στον Ντανιελζίνιο. Η ομάδα του Πέτεφ κατάφερε να διαχειριστεί κατάλληλα το υπόλοιπο του αγώνα βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση.

MVP: Ο Γκιγκίεβτις με το γκολ έδωσε το ισχνό προβάδισμα στην ΑΕΛ.

UP: Ο Μπεμπέ με την είσοδό του στο 64’ χάρισε έμπνευση στο δημιουργικό κομμάτι.

DOWN: Ο Λοντίγκιν δεν υπολόγισε σωστά στη φάση του γκολ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η υπομονή της ΑΕΛ σε συνδυασμό με την δυστοκία της Ζενίτ έδωσαν χρόνο στην ομάδα της Λεμεσού που «χτύπησε» στο 64’.