CEV Challenge Cup: Πανηγυρικά στους «32»!ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Πορφύρας 3-0

Δίχως να πιάσει πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά παίζοντας εξαιρετικά ειδικά στο μπλοκ, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε και πάλι με 3-0 σετ του Πορφύρα στο «Μελίνα Μερκούρη» και έτσι με δύο νίκες με το ίδιο σκορ, πανηγύρισε την πρόκριση στους «32» του CEV Challenge Cup.

Πρώτη σκόρερ του ματς η Χίπε με 21 πόντους, διψήφια και η Λαμπρούση με 11. 11-0 οι πόντοι από μπλοκ στο ματς.

Στα του αγώνα, οι νταμπλούχες Ελλάδας δεν μπήκαν καλά στο ματς με τον Πορφύρα να παίρνει το προβάδισμα με 4-5. Όμως οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν την απόδοσή τους και με όπλο τους το μπλοκ προηγήθηκαν με 11-6. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 10 πόντους (21-11, 22-12) και τελικά με καρφί της Χίπε να παίρνουν το πρώτο σετ για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν και πάλι με 3-5, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 10-10. Εκεί ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδωσε συγκεκριμένες οδηγίες στις παίκτριές του οι οποίες έκαναν ένα σερί 6-0 και πήγαν το ματς στο 16-10. Η συνέχεια ήταν ίδια για τις «ερυθρόλευκες» που πήραν το σετ με 25-18 για το 2-0 και μαζί και την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν κάποια σκαμπανευάσματα στην απόδοσή τους, αλλά στο τέλος πήραν το σετ με 25-22 μετά από καρφί της Καλανταρίδου και μαζί και τη νίκη.