Τώρα βλέπει Μπάρτσα!!! Κόροιβος – Ολυμπιακός 65-84

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έπαιξε μπάσκετ, ανάλογο των δυνατοτήτων του, μόνο στην 2η και 4η περίοδο αλλά και αυτό ηταν αρκετό, για να του χαρίσει την 19η νίκη στο Πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο κρίσιμο αγώνα της Βαρκελώνης την ερχόμενη Παρασκευή.

odom-1

Δεκαοκτώ συνεχόμενες νίκες στη Basket League και… συνεχίζει ο Ολυμπιακός.

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση για πέντε λεπτά σε δεύτερο και ισάριθμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 84-65 του Κοροίβου στην Αμαλιάδα για την 20η αγωνιστική και παρέμειναν πρώτοι μαζί με τον Παναθηναϊκό, του οποίου υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Κορυφαίοι για τους πρωταθλητές που έπαιξαν όσο σοβαρά χρειαζόταν για να μην αντιμετωπίσουν προβλήματα οι Όντομ (ρεκόρ καριέρας με τον Ολυμπιακό) και Σπανούλης, εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους ο Βασιλόπουλος και πολύ καλοί οι Τσάπιν και Χάρις.

Ο αγώνας

Ο Κόροιβος μπήκε περισσότερο ορεξάτος, έβρισκε λύσεις στην επίθεση και δυσκόλευε με την καλά «διαβασμένη» άμυνά του (“ζώνη” τρεις-δύο) τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάκιστοι επιθετικά, δεν κυκλοφορούσαν καλά τη μπάλα και βρέθηκαν στο -8 (16-8 στο 8΄), αφού οι γηπεδούχοι με οδηγούς στο σκοράρισμα τους Τσάπιν-Χάρις και ποσοστό ευστοχίας 80% στα δίποντα, δημιουργούσαν με συνέπεια και εκμεταλλεύονταν τις αργές επιστροφές των πρωταθλητών στην άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με τον Κόροιβο μπροστά στο σκορ με 20-14, όμως ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ρίχνοντας πιο αθλητική πεντάδα στο παρκέ, «γύρισε» την σε βάρος της ομάδας του κατάσταση.

Ο καταπληκτικός Όντομ και ο Παπανικολάου έδωσαν σκορ και ενέργεια, ο Χάντερ μάζευε τα ριμπάουντ, ο Χάκετ έπαιζε καλή άμυνα πάνω στη μπάλα και με ένα επί μέρους 21-2 (!), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 35-22 στο 16΄. Ο Κόροιβος έχανε πολλά αμυντικά ριμπάουντ, δε μπορούσε να βρει διαδρόμους προς το καλάθι (οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πλέον άμυνα), αφού ο μοναδικός που ανταποκρινόταν σε εκείνο το σημείο ήταν ο Βασιλόπουλος. Με τους Χάκετ και Σπανούλη να σκοράρουν, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στην ανώτερη, μέχρι εκείνο το σημείο, τιμή, 46-31 (+15).

inner

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει τον δρόμο και συνέχισαν να τον διαβαίνουν και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με καλή άμυνα, ανεβασμένο Σπανούλη, σιγουριά στο αμυντικό ριμπάουντ και σκορ από το transition, προηγήθηκαν 53-35 στο 24΄. Από εκείνο το διάστημα και έπειτα, ο Κόροιβος έβαλε πολλά καλάθια χάρη στη δημιουργία και το σκοράρισμα του Βασιλόπουλου, την ευστοχία του Τρότερ από μακριά και τη νέα αμυντική αδράνεια που παρουσίασε ο Ολυμπιακός και μείωσε στους οκτώ, 58-66 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σπανούλη, μία καλή άμυνα που επέφερε εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό, ένα δίποντο του Χάντερ και ένα ακόμα τρίποντο του Όντομ, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 13-0 και εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +21 (79-58 στο 36΄) βάζοντας τέλος στα όνειρα του Κοροίβου (έμεινε έξι λεπτά χωρίς σκορ) για ήττα με μικρή διαφορά…

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 31-46, 58-66, 65-84.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Σινετός, Πουλιανίτης 3, Χάρντινγκ, Τρότερ 10 (2), Βαρδακαστάνης, Σλαφτσάκης 6, Μπατής, Βασιλόπουλος 12 (3), Τσάπιν 17 (3), Χάρις 17
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Όντομ 17 (5), Χάντερ 12, Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 16 (3), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μάντζαρης, Χάκετ 3, Παπανικολάου 11 (1), Αθηναίου 3 (1).