Πολύ σκληρός για να… χάσει!!! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 73 – 63

Παίζοντας για ένα ακόμη παιχνίδι άμυνα για σεμινάριο, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 73-63 την Αρμάνι Μιλάνο στο «ΣΕΦ», σημείωσε την 7η νίκη του στην φετινή Ευρωλίγκα και «κλείδωσε» την πρώτη θέση στον Β΄ όμιλο.

12342425_1682764918625844_8742103424123444487_n

Παρά τη νίκη, ο Ολυμπιακός στέκεται για μια ακόμη φορά άτυχος. Ο Ματ Λοτζέσκι τραυματίστηκε στον οπίσθιο μηριαίο του αριστερού του ποδιού 1:50 πριν το τέλος της 3ης περιόδου και αποσύρθηκε στ’ αποδυτήρια.

Ο αγώνας:

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι, αστοχώντας στις προσπάθειες που πήραν. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τον Νίκολα Μιλουτίνοφ στο χαμηλό ποστ, σε αντίθεση με την Αρμάνι που επιχειρούσε με τρίποντα να παραβιάσει το «ερυθρόλευκο» καλάθι.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, δύο διαδοχικά εύστοχα τρίποντα έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων (2-8) στην Αρμάνι. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανεβάζοντας την απόδοσή τους στην άμυνα, «βραχυκύκλωσαν» επιθετικά τους Ιταλούς, βρήκαν χώρο να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να πετύχουν εύκολους πόντους που τους έβαλαν σε θέση οδηγού.

12316543_1682780831957586_4930986695685833371_n

Στον χρόνο που απέμενε, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει δυνατά στην άμυνα και σε συνδυασμό με τα καλάθια του Πρίντεζη στην επίθεση, κατάφερε να κλείσει προηγούμενος την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα, οδηγώντας διαρκώς σε λάθη τους αντιπάλους τους. Στην επίθεση όμως δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί μένοντας χωρίς σκορ για επτά λεπτά. Ο χρόνος περνούσε και οι γηπεδούχοι έμεναν καθηλωμένοι στους 16 πόντους, παρά το γεγονός ότι οι επιθέσεις τους ήταν στην πλειοψηφία τους σωστές και εκτελεσμένες υπό καλές προϋποθέσεις. Οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα εκμεταλλεύτηκαν την δυστοκία του Ολυμπιακού και με συνεχόμενα τρίποντα από τους Τζένκινς και Τσιντσιαρίνι ξέφυγαν εκ νέου με οκτώ πόντους μπροστά στο σκορ (16-24).

Δύο λεπτά πριν τη λήξη, ο Λοτζέσκι με τρίποντο ξεκόλλησε την ομάδα του από τους 16 πόντους. Ο Βελγοαμερικανός με νέο καλάθι στον αιφνιδιασμό έδωσε ακόμα μια λύση στην ομάδα του(21-29), για να έρθει ο Νίκολα μιλουτίνοφ με κάρφωμα και ο Ντάνιελ Χάκετ με δύο εύστοχες βολές να διαμορφώσουν το σκορ του ημιχρόνου (25-29).

12316095_1682780921957577_1511996955335587355_n

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ. Παίζοντας με υπομονή στην επίθεση, δημιουργούσαν τα ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού κι έφταναν μέχρι το καλάθι. Η απάντηση του Ολυμπιακού δεν άργησε να έρθει. Οι «ερυθρόλευκοι» ανεβάζοντας ξανά την ένταση στην άμυνα, βρήκαν τα πατήματά τους και ξαναπήραν τον έλεγχο του αγώνα. Στην επίθεση Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης και Αθηναίου ευστόχησαν στις προσπάθειες που πήραν, βοηθώντας την ομάδα τους να τρέξει ένα σερί 10-0 και να προσπεράσει στο σκορ.

Στα τέσσερα λεπτά που υπολείπονταν μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. 1:50 πριν την εκπνοή, ο Ματ Λοτζέσκι στην προσπάθειά του να τελειώσει τον αιφνιδιασμό, ένιωσε ένα τράβηγμα στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο πάνω στο σπριντ κι έφυγε κατ’ ευθείαν για τ’ αποδυτήρια.

Στην τελευταία περίοδο, Ο Ολυμπιακός παίζοντας με την ίδια συνέπεια και το ίδιο πάθος στην άμυνα, δέχθηκε μόλις τρείς πόντους μέσα σε πέντε λεπτά. Στην επίθεση, παίζοντας έξυπνα και κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα στην περιφέρεια, κατάφερε ν’ ανεβάσει για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο (62-51), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Μιλανέζοι έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα κι έφτασε με άνεση στη νίκη.