Θρύλος 4Χ4! Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 57-62

Θρύλος 4Χ4! Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 57-62

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 62-57 και έφτασε τις τέσσερις νίκες μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας.

10612923_10153354977873289_8930493414213172140_n

Το παιχνίδι άρχισε με την ομάδα μας να παίζει εξαιρετική άμυνα και να καταφέρνει να προηγείται 5-11 έπειτα από έξι λεπτά αγώνα. Οι γηπεδούχοι, όμως, με επιμέρους σκορ 9-2 προσπέρασαν 14-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτίωσαν ακόμη περισσότερο την αμυντική τους λειτουργία και με τους Αγραβάνη, Μάντζαρη και Ντάνστον να κάνουν σπουδαία δουλειά στην επίθεση η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (26-37) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου που έληξε με 26-37.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η άμυνα βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο. Οι Σέρβοι έφταναν με τρομερή δυσκολία στο καλάθι του Ολυμπιακού. Αντίθετα, Σπανούλης και Ντάνστον συνεργάζονταν άψογα και πότε ο αρχηγός και πότε ο Αμερικανός «πλήγωναν» τους γηπεδούχους με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 36-50.

Στην τελευταία περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε για τη μεγάλη αντεπίθεση. Κάλινιτς, Μπλάζιτς και Μαριάνοβιτς έκαναν καλό παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν σε 55-57 για τον Ερυθρό Αστέρα. Εκεί, όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου φάνηκαν ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη με 57-62.

Δεκάλεπτα: 14-13, 26-37, 36-50, 57-62

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουίλιαμς 7 (1), Ντανγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 5, Μπλάζιτς 10 (2), Κάλινιτς 10, Μαριάνοβιτς 13, Τζένκινς 2, Γιόβιτς, Ζίρμπες 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2τριπ, 4ριμπ, 2κλεψ, 1ασ, 1κοψ), Χάντερ 2, Ντάνστον 11 (4ριμπ, 3κοψ), Σπανούλης 14 (3τριπ, 2ριμπ, 4ασ), Σλούκας 4, Αγραβάνης 8 (2τριπ, 9ριμπ, 2κοψ), Μάντζαρης 7 (1τριπ, 5ριμπ, 3ασ, 1κοψ), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 5 (1τριπ, 1κλεψ, 1ασ), Ντάρντεν 3 (1τριπ).