Στοιχηματικές προβλέψεις για το δύσκολο αγώνα του Ολυμπιακού από τους betarades.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (21:00/Novasports 3)

491b0a7d868a370abdd35223e3b29e08_XL

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα με αντίπαλο την Ούλκερ στην Πόλη η ομάδα ανακοίνωσε ότι δεν θα αγωνιστεί ο Σπανούλης επειδή είχε ενοχλήσεις από την τενοντίτιδα που τον είχε ταλαιπωρήσει. Έτσι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με ρόστερ 11 παιχτών απέναντι στην Ούλκερ που καιγόταν και ηττήθηκε 74-78. Υπό αυτές τις συνθήκες η εμφάνιση των ερυθρόλευκων ήταν εξαιρετική και θα μπορούσαν να φύγουν νικητές. Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι δυο αντίπαλοι πήγαιναν μαζί στο σκορ με την Ούλκερ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 41-38. Το σκορ ξέφυγε στην τρίτη περίοδο (59-51) και ο Ολυμπιακός έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει μέχρι και το 37’ που βρέθηκε πίσω 60-70. Σε δυο λεπτά μάζεψε την διαφορά (74-72) και τελικά ηττήθηκε αλλά τουλάχιστον κράτησε την διαφορά των 13 πόντων που είχε νικήσει στο ΣΕΦ. Σλούκας και Περπέρογλου κράτησαν τον Ολυμπιακό αφού σκόραραν 17 πόντους έκαστος.Για την Α1 ο Ολυμπιακός παραμένει στην δεύτερη θέση και επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας 76-67 σε έναν αγώνα που είχε πολλές απουσίες.

Παρά τις προσπάθειες που έγιναν για να προλάβει ο Σπανούλης, αυτό τελικά θα χάσει την αποψινή αναμέτρηση. Ο Έισι Λο παραμένει μακροχρόνια εκτός. Ο Σερμαντίνι αναμένεται να αγωνιστεί για πρώτη φορά με τους ερυθρόλευκους.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Στα πρώτα οκτώ παιχνίδια του ΤΟΡ-16 η Αρμάνι τα έχει πάει περίφημα και αυτή τη στιγμή βρίσκεται μόνη δεύτερη με ρεκόρ 5-3. Βέβαια πρέπει να τονιστεί ότι και οι πέντε νίκες έχουν επιτευχθεί εντός έδρας. Στο πέμπτο λοιπόν εντός έδρας παιχνίδι η Αρμάνι επικράτησε του Παναθηναϊκού 77-75. Η δουλειά έγινε στο πρώτο ημίχρονο που η άμυνα της Αρμάνι τσάκιζε κόκκαλα και προηγήθηκε 41-26. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά διατηρούταν ψηλά μέχρι το 35’ (64-54) αλλά τότε ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και μείωσε ώστε να απειλήσει. Ο αγώνας πήγε στην κατάσταση των πολλών φάουλ και βολών από την οποία η Αρμάνι βγήκε νικήτρια. Κορυφαίος της Αρμάνι ήταν ο Λάνγκφορντ με 18 πόντους.

Στην ιταλική λίγκα η Αρμάνι παραμένει μόνη πρώτη με ρεκόρ 16-5. Νίκησε εντός έδρας την Βενέτσια 91-82.

Αμφίβολος για την αποψινή αναμέτρηση είναι ο Κιθ Λάνγκφορντ αφού αντιμετωπίζει πρόβλημα στο δεξί γόνατο.

Εκτίμηση: Στον αγώνα του πρώτου γύρου ο Ολυμπιακός υπέστη την πρώτη του φετινή ήττα στην Ευρωλίγκα και μάλιστα με το συντριπτικό 51-81.Η διαφορά των 30 πόντων είναι αδύνατο να καλυφθεί με την εικόνα των δύο ομάδων τον τελευταίο καιρό οπότε ο Ολυμπιακός απόψε χρειάζεται απλά μία νίκη για να πιάσει την Αρμάνι στην βαθμολογία. Επιπλέον θα κυνηγήσει μια σχετικά καλή διαφορά για να βελτιώσει την θέση του σε πιθανή πολλαπλή ισοβαθμία. Μεγάλη απώλεια αυτή του Σπανούλη αλλά η ομάδα έδειξε ότι μπορεί να ανταπεξέλθει και χωρίς τον αρχηγό της. Παρά λοιπόν την απουσία αυτή ο Ολυμπιακός είναι φαβορί απόψε αλλά το χάντικαπ της Αρμάνι πέφτει τις τελευταίες μέρες. Ο Ολυμπιακός πιθανότατα θα πάρει το ματς με την δύναμη της έδρας του. Οι παίχτες του συνήθως αντιδρούν σε προβλήματα όπως αυτό του Σπανούλη και η άμυνα θα είναι το κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού τους. Ο Ολυμπιακός στα δύο τελευταία εντός έδρας δέχθηκε 55 πόντους από τη Μάλαγα και 60 από την Εφές. Στα τρία παιχνίδια που έχει δώσει εκτός η Αρμάνι έχει σκοράρει 57 στο ΟΑΚΑ, 70 στην Βαρκελώνη και 60 απέναντι στην Εφές. Αν δεν παίξει άμυνα ο Ολυμπιακός τότε θα έχει πρόβλημα ακόμα και στην πρόκριση. Επιλογή το Under 70.5 πόντοι της Αρμάνι.