Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 83-69

Ο Ολυμπιακός έμεινε από δυνάμεις στη Μαδρίτη και δεν κατάφερε να κάνει το θαύμα απέναντι στη Ρεάλ, που αποδείχτηκε καλύτερη στο 5ο και τελευταίο ματς (83-69). Έτσι ο δις πρωταθλητής δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Μιλάνο.

10168041_756363217731772_9036826088546233384_nΟ Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε. Παίζοντας τρίτο ματς σε πέντε ημέρες απέναντι σε έναν τέτοιο αντίπαλο, δεν μπόρεσε να βρει αυτό το “παραπάνω” που χρειαζόταν για να ολοκληρώσει τον άθλο του.

Έτσι συνεχίστηκε το εντός έδρας αήττητο της Ρεάλ, η “κατάρα” του 0-2 που δεν γίνεται ποτέ 3-2 παρέμεινε, το ίδιο και το απόλυτο ρεκόρ των γηπεδούχων σε Game 5 της προημιτελικής σειράς της Euroleague και ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να προκριθεί σε τριτο συνεχόμενο φάιναλ-φορ για τρίτη φορά στην ιστορία του.

Ο Φελίπε Ρέγιες αποδείχτηκε ο δήμιος του Ολυμπιακού με τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και την καθοριστική συμβολή του στα τελευταία λεπτά (15 πόντοι). Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Σέρχιο Γιουλ (20 πόντοι), κάνοντας τη μεγαλύτερη ζημιά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή του Ρούντι Φερνάντεθ στην εικόνα της επανάληψης.

Ο Ολυμπιακός είχε για πρώτο σκόρερ -και κορυφαίο παίκτη- τον Βασίλη Σπανούλη (19 πόντοι), αλλά στερήθηκε εναλλακτικών λύσεων. Οι Λοτζέσκι-Πέτγουεϊ-Κόλινς είχαν θετική παρουσία, αλλά ήταν φανερό ότι οι Πειραιώτες στερήθηκαν τον καλό Μπράιαν Ντάνστον, ο οποίος από το πρώτο κιόλας ημίχρονο φαινόταν να έχει μείνει από δυνάμεις μετά την υπερπροσπάθεια του ΣΕΦ. Παράλληλα, ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, προσπερνώντας τον Μίλαν Τόμιτς.

Ο αγώνας

Αν ήταν ποδοσφαιρικό παιχνίδι θα λέγαμε ότι ξεκίνησε… αναγνωριστικά στα πρώτα λεπτά. Η νευρικότητα λόγω της κρισιμότητας του αγώνα φάνηκε από την αρχή, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν “μαγκωμένες”. Και ίσως να πήγαινε έτσι το παιχνίδι αν δεν έπαιρνε μπρος από νωρίς ο Σέρχιο Γιουλ, που πέτυχε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο παίζοντας και για τον Ρούντι που κάθισε νωρίς στον πάγκο με 2 φάουλ και δεν έπαιξε καθόλου ως την ανάπαυλα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς σκοράροντας με 3 τρίποντα (3 ο Λοτζέσκι και 1 ο Σπανούλης), αλλά δεν είχε την απαιτούμενη αποφασιστικότητα στις επιλογές, κάτι που δημιούργησε αμυντικό πρόβλημα από τη στιγμή που η άμυνα της Ρεάλ ήταν προσαρμοσμένη πάνω στον Σπανούλη περισσότερο από ποτέ.

Η Ρεάλ πέρασε μπροστά στο σκορ με 13-9, οι Πειραιώτες βελτίωσαν την εικόνα τους με την είσοδο του Μάρντι Κόλινς στο παρκέ και παρά το ξέσπασμα του Γιουλ έκλεισαν το 10λεπτο στο -6 (18-12).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βλέποντας αυτή την εικόνα του “μαγκώματος” έκανε κάτι που δεν συνηθίζει: κράτησε για πολύ ώρα στο παρκέ παίκτες όπως ο Λοτζέσκι και ο Ντάνστον (14 λεπτά), την ώρα που η Ρεάλ έδειχνε να πατάει γκάζι. Ο Φελίπε Ρέγιες για ένα ακόμη παιχνίδι στη σειρά έδωσε λύσεις με τη μαχητικότητα του μες στο καλάθι (7 πόντους στο ημίχρονο)  και όταν βρήκε το χέρι του ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ από το τρίποντο η διαφορά άνοιξε, αρχικά στο 25-14 και στη συνέχεια και στο -13 (38-25).

Οι Πειραιώτες κατάφεραν όμως να αντιδράσουν ξανά σε εκείνο το σημείο. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ και μαζί του πέρασαν στο παιχνίδι οι Κόλινς-Παπαπέτρου δίνοντας ενέργεια και… βουτιές στην ομάδα. Ο Κόλινς ήταν και πάλι θετικός πρωταγωνιστώντας στο 7-0 σερί του Ολυμπιακού που έκανε το 40-34 (από 40-37) με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ενδιάμεσα ο Παπαπέτρου είχε βάλει ένα μεγάλο τρίποντο από τη γωνία και ο Σπανούλης είχε μετατρέψει την τεχνική ποινή στον Λάσο σε τέσσερις πόντους (1/1 βολή και τρίποντο).

Όπως αναμενόταν ο Ρούντι Φερνάντεθ ξεκίνησε παίρνοντας πάνω του αρκετές φάσεις. Μαζί με τον Μίροτιτς ουσιαστικά έφεραν τη Ρεάλ ξανά μπροστά σε μια απόσταση ασφαλείας, βγάζοντας παράλληλα με φάουλ τον Γιώργο Πρίντεζη. Στο ίδιο διάστημα ο Ντάνστον κάθισε στον πάγκο γιατί φάνηκε να έχει μείνει από δυνάμεις και τον Ολυμπιακό κράτησε μες στο ματς ο Μπρεντ Πέτγουεϊ, αλλά και πιο αποφασιστικός Βαγγέλης Μάντζαρης.

Με δύο τρίποντα του Πέτγουεϊ οι Πειραιώτες μάζεψαν τη διαφορά από το 52-41 και μείωσαν ως και τους 6 πόντους (58-52) με γκολ-φάουλ του Σίμονς, παρά το γεγονός ότι ο Σπανούλης είχε καθίσει με φάουλ με 3 φάουλ ,το τρίτο εκ των οποίων ήταν τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Το δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με το σκορ στο 59-52 και τον Ολυμπιακό να φροντίζει μόνο στο τέλος να βγάλει καλές άμυνες, όσο του επέτρεπε το γεγονός ότι για ένα ακόμη δεκάλεπτο πήγε από νωρίς στο μπόνους τον αντίπαλο του.

Έμεινε από ενέργεια

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε την προσπάθεια του. Αλλά ήταν φανερό ότι είχε μείνει από δυνάμεις. Το πρόβλημα του ξεκίνησε από την περιφερειακή άμυνα, η οποία υποχρέωνε τους ψηλούς να περιστρέφονται και κατά συνέπεια να μένουν εκτεθειμένοι στα ριμπάουντ. Ο Φελίπε Ρέγιες (κυρίως) και ο Γιάννης Μπουρούσης έκαναν θραύση και η Ρεάλ κατάφερε να διατηρήσει έτσι το προβάδισμα της, έχοντας παράλληλα αρκετά καλό ποσοστό στο τρίποντο.

Ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε να απειλεί το αντίπαλο καλάθι, αλλά αποτέλεσε τη μοναδική επιθετική λύση για τον Ολυμπιακό, που δεν κατάφερε να βγάλει την έξτρα ενέργεια που απαιτούσε η περίσταση.

Το σκορ έμεινε καρφωμένο πάνω από τους 10 πόντους και έφτασε τελικά στους 16 (79-5) για να κλείσει στο -14 (83-69), το οποίο σφράγισε την πρόκριση της Ρεάλ στο φάιναλ-φορ.

Δεκάλεπτα: 18-12, 40-34, 59-52, 83-69.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρούντι 15, Ρέγες 15, Ντίεθ, Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεθ 8, Ντάρντεν 6, Γιουλ 20, Μπουρούσης 8, Σλότερ 1, Μεζρί.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9, Ντάνστον 4, Σπανούλης 19, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 3, Κόλινς 3, Σίμονς 7, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 13.